Ako sa pripraviť na výstavbu zimnej záhrady?

Najlepšie je naplánovať ju pred samotnou stavbou domu, vyžaduje si totiž čas a priestor. Na čo by ste rozhodne mali myslieť?

Ak si chcete užívať pobyt „vonku“, no zároveň byť stále doma, stavte na zimnú záhradu. Tá je harmonickou súčasťou domu, dokáže exteriér oživiť a ponúka maximálne pohodlie. Ak plánujete veľkorysú zimnú záhradu, budete potrebovať posúdenie statika. Vedeli ste, že zimná záhrada vám môže pomôcť ušetriť na vykurovaní? Ak stavíte na výber profilov a zasklenia s nízkym koeficientom prechodu tepla, zabránite jeho úniku a v konečnom dôsledku ušetríte financie. Tieto a mnohé iné detaily vám upresnia odborníci na realizáciu zimných záhrad, ktorí majú so zasklením terasy dlhoročné skúsenosti.

Ako sa pripraviť na výstavbu zimnej záhrady?
Ako sa pripraviť na výstavbu zimnej záhrady? (zdroj: komerčný článok)

Zasklenie terasy nechajte na profíkov

Aby nedošlo k preťaženiu nosných profilov, konzultujte výber zasklenia s tými najpovolanejšími – profesionálmi, ktorí myslia na detaily ako zhromažďovanie dažďovej vody a nečistôt. Tento fakt odborníci zohľadnia pri návrhu odkvapových žľabov a zvodov. Na čo myslieť ďalej? Vhodné je neplánovať ani výklenky ale staviť na jednoduchosť samotnej stavby. Sklon strechy má tiež svoje pravidlá. Ak chcete v zime „prikúriť“ slnkom, oplatí sa vám zvoliť sklon strechy 80 stupňov. Výber skla nenechajte na náhodu – sklo s vyššou tepelnou priepustnosťou zabezpečí väčšie tepelné zisky. Ako je to s tienením, ktoré má zásadný vplyv na teplotné pomery v zimnej záhrade? Najčastejšie sa využívajú vnútorné rolety a vonkajšie žalúzie, najlepšie je na ich realizáciu myslieť ešte pred výstavbou domu alebo zimnej záhrady.

Ako je to s vetraním?

Možností je veľa, opäť je dobré informovať sa u odborníkov, ktorí majú aj také „detaily“ ako vetranie – v merku. Odporúča sa možnosť vetrania cez 25 až 35 % povrchu – prostredníctvom výklopných, posuvných alebo otváracích okien a dverí, je možné využiť aj mikroventilačné klapky. Predtým ako sa pustíte do realizovania zimnej záhrady, prípadne zasklenia terasy, vhodné je nechať si poradiť a zefektívniť tak priebeh celej stavby.

Ako sa pripraviť na výstavbu zimnej záhrady?
(zdroj: komerčný článok)

Komerčný článok