Ako si vybrať skrinky do kúpeľne?

Úložné priestory v kúpeľni sú veľmi dôležité. Ak si ich vyberiete prakticky a s rozumom, budete mať veci potrebné pri hygienických rituáloch stále poruke. Ak nepodceníte ani prevedenie, dokážete vašej kúpeľni vdýchnuť štýl a noblesu.

Ako si vybrať skrinky do kúpeľne?
Ako si vybrať skrinky do kúpeľne? (Foto: pixabay.com)

Ponuka skriniek do kúpeľne je v dnešnej dobe naozaj široká. Na trhu nájdete nábytok do väčších i menších kúpeľní v desiatkach materiálov a štýlov. Majte na pamäti, že stávka na kvalitu je pri kúpeľňovom nábytku doslova alfou a omegou – či už skrinky zavesíte alebo umiestnite pod umývadlo, mali by vydržať náročné prostredie kúpeľne a vydržať dlhé roky.

Prihliadajte na veľkosť kúpeľne, tá rozhoduje

Kúpu skrinky si dobre premyslite, budete ju používať aj niekoľkokrát denne. Zamerajte sa na tri základné piliere – účel, dispozíciu kúpeľne a dizajn. Už viete, čo do konkrétnej skrinky umiestnite? Existujú závesné skrinky i typy na nožičkách, rovnako tak kúsky so zabudovaným umývadlom, prípadne rozmanité toaletné skrinky, ktoré sú obľúbenou „výplňou“ rohov kúpeľne.

Nepodceňujte ani dizajn, ktorý podčiarkne celý ráz kúpeľne. Štýlové veľkorysé prevedenia sa hodia skôr do väčších kúpeľní, v ktorých vyniknú. Do menších miestností voľte decentnejší úložný systém, svetlejšie farby, lesklé alebo priehľadné materiály.

Dolné, horné alebo vysoké kúpeľňové skrinky?

Dolné skrinky sú ideálne do malých kúpeľní alebo na samostatné toalety pod umývadlo. Ak potrebujete mať veci v kúpeľni stále na očiach, siahnite po skrinke, ktorú umiestnite nad umývadlo. Tento typ sa často ponúka aj so zrkadlom, niektoré verzie nájdete dokonca aj so svetlom. Ak máte veľkú kúpeľňu, môžete si dovoliť viac.

Vysoké skrinky sú skvelým doplnkom kúpeľňového nábytku, hodia sa na uloženie uterákov, kozmetiky aj elektronických pomocníkov. Do týchto skriniek sa často inštalujú aj koše na špinavé prádlo, tiež ich môžete použiť na uloženie kúskov, ktoré by mali byť mimo dosahu detí. Ak už ste sa rozhodli, aké skrinky zvolíte, dajte si pozor aj na výber nožičiek či sokla. Nerezový a odolný materiál je do tejto miestnosti vhodnejší.

Nepodceňujte materiál, v kúpeľni je mimoriadne dôležitý

Do kúpeľne patrí len nábytok, ktorý je do tohto priestoru určený. Odoláva vlhkosti, neuškodí mu striedanie teplôt ani voda. Avšak, nemali by ste podceňovať starostlivosť oň, pri styku s vodou ho starostlivo osušte. Pozornosť by ste mali venovať nielen materiálu samotnej skrinky, ale aj doplnkov. Nožičky, kovanie a pánty by mali byť z materiálu, ktorý je odolný proti korózii.

A ako je to s nábytkom? Laminovaný povrch sa používa najčastejšie kvôli cenovej dostupnosti a variabilite farieb či povrchových úprav. Ak túžite po dreve, vyskúšajte odolné exotické drevo, napríklad teak alebo wenge, ktoré odoláva vlhkosti i častému striedaniu teplôt. Plastový nábytok je maximálne odolný proti vode a vlhkosti, dá sa tiež recyklovať, no zariadenie z plastu vám nevydrží tak dlho ako z iného materiálu. V kúpeľni sa často využíva aj sklo, ktoré odoláva vode a zväčšuje priestor.

Text:PR