Ako vybrať koberec do obývacej izby

V dnešnej dobe veľa ľudí uprednostňuje parkety, plávajúce podlahy a dlažby, no v posledných rokoch je na výslní opäť aj koberec. Je to najjemnejší materiál s výbornými izolačnými schopnosťami. Ako si teda vybrať ten správny?

Ako vybrať koberec do obývacej izby
Ako vybrať koberec do obývacej izby (Foto: unsplash.com)

Farba

Vždy si vyberajte farbu koberca tak aby ladila s podlahou aj s nábytkom. Keď si vyberáme vzor mali by sme dávať pozor na to, aby korešpondovala s vybavením izby. Keď máme moderne zariadený dom tak si vyberáme aj modernejšie vzory a možno aj decentnejšie farby, podľa toho ako sa nám to hodí. Môžete skúsiť nemeniaci sa trend vzorov – geometrické tvary, alebo odvážnejšie – kvetinkové vzory. Na trhu je dnes obrovský výber motívov a farieb, istotne nájdete ten perfektný pre vás.

Materiál

Najčastejšie sa kombinujú syntetické vlákna s prírodnými a tak vzniká dokonalo odolná a trvanlivá látka. Niekde nájdeme aj koberce z vlny, ktoré však nie sú antialergenné, takže sa neodporúčajú alergikom a ľuďom s dýchacími ťažkosťami. Sú však podstatne jemnejšie. Najčastejšie nájdeme koberce z týchto materiálov:

Polypropylén – materiál veľmi pevný, silný, odolný voči pliesni, menej pružný ako napr. polyamid a je lacnejší. Dobre sa farbí, preto sa používa tiež na výrobu plyšových kobercov, pričom sa môže upravovať tepelným žíhaním(heatsetovaním) a tak vzniká podstatne jemnejší a húževnatejší produkt.

Polyamid – materiál veľmi húževnatý, pružný. Je jemnejší na dotyk ako polypropylén. Pre zvýšenie odolnosti sa ďalej upravuje napr. tepelným žíhaním, alebo prísadami a potom vzniká materiál ako napr. polyamid – dupont, polyamid – novel a pod.

Polyester – tento materiál sa používa ako doplnkový pre zvýšenie jemnosti na dotyk, alebo na výrobu napr. kúpeľňových predložiek. V poslednom čase sú moderne polyesterové „shaghy koberce“.

Vlna – prírodný materiál čo je veľká výhoda, má vysokú luxusnosť, je veľmi húževnatý, dá sa dokonca vyrábať s protimoľovou úpravou, ale jeho nevýhodou je pomerne vysoká cena.

Hustota a výber vlasu

Hustota vlasu ovplyvňuje životnosť vášho koberca. Všeobecne platí priama úmera medzi počtom vlákien na meter štvorcový a odolnosťou. Do obývacej izby si volíme koberec s vyšším množstvom vlákien na meter štvorcový. Koberce s vysokým vlasom sú totiž náročnejšie na údržbu, pretože sa v nich zachytávajú nečistoty. Rozdiel v tom či zariaďujete bývanie v Bratislave alebo niekde na dedine nie je.

Z hľadiska údržby sa do menej frekventovaných miestností domu či bytu odporúča použiť koberec s nižším vlasom a tmavšieho odtieňa. Do viacfarebného koberca sa akákoľvek nečistota ľahko schová, a preto je veľmi praktické položiť taký koberec do obývacej izby a do detských izieb, kde k znečisteniu dochádza najčastejšie.