Ceny bytov na Slovensku v roku 2019

Rastúce ceny nehnuteľností na Slovensku

Hoci sme si už zvykli na trend rastúcich cien bytov, pravda je taká, že realitný trh nás ani v tomto roku neprestáva prekvapovať. Ceny bytov sa šplhajú stále vyššie a za cenu väčšieho bytu vám realitná kancelária ponúkne aj kúpu väčšieho domu v periférnej časti mesta. V krajských mestách ako je Bratislava, Nitra či Košice prebieha neustála výstavba nových bytov, ale napriek tomu analytici tvrdia, že na trhu je kritický nedostatok nových bytov.

Vlastné bývanie bolo vždy považované za symbol dostatku. Hoci je nepredstaviteľné zaobstarať si vlastný byt v okamžiku, kedy sa mladí ľudia rozhodnú pre založenie svojej rodiny, vždy pre nich poskytovala možnosť hypotéka. Problémom v posledných rokoch je však sprísnenie podmienok pre udeľovanie hypotéky a tak majú nielen mladé rodiny ale i ľudia túžiaci po vlastnom bývaní stále väčší problém s financovaním svojho nového bývania. Ako sa dá problém riešiť?

Ceny bytov na Slovensku v roku 2019
Ceny bytov na Slovensku v roku 2019 (Foto: amazonreality.sk)

Ceny starších bytov

Nedostatočná ponuka novostavieb na realitnom trhu v krajských mestách sa premietla i do ceny starších bytov. Majitelia, ktorí chcú predať svoju nehnuteľnosť, pristupujú k zvyšovaniu cien nehnuteľností v priemere o 2-4%. Priemerná cena bývania vzrástla za posledný rok v mnohých krajoch Slovenska až o 2% a realitné kancelárie upozorňujú, že trend zvyšujúcich sa cien bývania rozhodne nie je na ústupe. Nehnuteľnosti v Košiciach či Bratislave stále nie sú dostatočne zastúpené a dopyt prevyšuje ponuku, čo sa prejavuje na rastúcich cenách, ktoré sú pre mnohých nesplniteľné. Aká bude situácia v budúcnosti?

V prípade, že chcete predať nehnuteľnosť v Košiciach je rozumným nápadom osloviť realitnú kanceláriu, ktorá vám rýchlo pomôže zorientovať sa na realitnom trhu a tiež nastaviť adekvátnu cenu za predaj vašej nehnuteľnosti.

Text:PR