Chcete každý rok ušetriť na energiách? Vsaďte na nízkoenergetické domy!

Žijeme v dobe, keď neustále zvyšovanie cien na uspokojovanie bežných ľudských potrieb sa stalo samozrejmosťou. Či ide o potraviny, pohonné látky, cestovné alebo energie. Každým rokom zisťujeme, že v ročnom vyúčtovaní máme skôr nedoplatok ako preplatok, hoci sa snažíme šetriť všade tam, kde sa dá. A predsa máme pocit, akoby sme uviazli v jednom začarovanom bludnom kruhu neustáleho zvyšovania cien za kúrenie, vodu, plyn či elektrinu. Aké vhodné riešenie sa nám ponúka?

Chcete každý rok ušetriť na energiách? Vsaďte na nízkoenergetické domy!
Chcete každý rok ušetriť na energiách? Vsaďte na nízkoenergetické domy! (Foto: bf-stavby.sk)

Jedným z nich je rozhodne možnosť výstavby a kúpy nízkoenergetického domu, ktorý poznáme aj pod prívlastkom pasívny dom. V posledných rokoch sa nízkoenergetické domy stávajú čoraz viac populárnejšími z hľadiska šetrenia financií na vynaložených energiách.

Ušetrite vďaka nízkym nákladom na bývanie

Ak uvažujeme ekonomicky, tak prídeme na to, že hlavnými trendmi pri stavbe domov sú predovšetkým ekológia, úspora energií a inteligentné riadiace systémy. Medzi najpopulárnejšie domy v dnešnej dobe patria práve pasívne domy, ktoré majú takmer nulovú potrebu energie vďaka svojej úspore prevádzkových nákladov na vykurovanie. Ich výhodou je, že nemusia mať aktívny vykurovací systém, pretože veľkú časť tepla čerpajú z vnútorných zdrojov a zo slnečného žiarenia. Samozrejme, aby tak tomu skutočne bolo, dôležitá je samotná projekcia s využitím nízkoenergetických technológií.

Staňte sa novými majiteľmi domu na kľúč

Voľakedy sme mali dojem, že dom na kľúč si dávali stavať majetnejší a bohatší ľudia a my ostatní sme mohli o takomto dome iba snívať. Dnes však je situácia iná. Veľa ľudí zo strednej spoločenskej vrstvy dáva prednosť tomuto typu bývania pred kúpou staršieho rodinného domu alebo neprerobeného bytu. Výhody sú hneď viaceré, čo sa týka nákladov na bývanie a samotné energie. Okrem toho bývate v novom a nezariadenom dome, čo je určite výhoda pre mnohých. Najbežnejším typom domu na kľúč je bungalov na kľúč – prízemný rodinný dom, ktorý je veľmi obľúbený u záujemcov o vlastné nízkonákladové bývanie.

Text:PR