Čo všetko by mal spĺňať nový kuchynský robot

Každú gazdinku by v kuchyni určite potešil jeden pomocník, ktorý neodvráva a pracuje na sto percent. Dokáže umiesiť cesto, vyšľahať bielka, nakrájať zeleninu, rozmixovať detskú výživu a iné omáčky, či dokonca zomlieť mäso. Áno, s týmto všetkým vám pomôže len jeden jediný stroj, ktorým je kuchynský robot. Ak si zaobstaráte tento spotrebič do vašej domácnosti, už sa ho nebudete chcieť nikdy vzdať.

kuchynsky-robot

Na trhu je veľké množstvo kuchynských robotov a je naozaj ťažké vybrať si ten správny. Pri výbere treba preto dbať na to, aby spĺňal vami požadované parametre. Zamerajte sa predovšetkým na to, ako často budete robot využívať, koľko miesta mu viete ponúknuť, pre akú veľkú rodinu budete pripravovať jedlo, aký má príkon, resp. výkon a samozrejme, akými funkciami disponuje. Teraz vám poradíme, ako vybrať taký kuchynský robot.

Ako vybrať nový kuchynský robot

Kuchynský robot oceníte hlavne preto, že dokáže nahradiť niekoľko zariadení naraz. Medzi jeho hlavné funkcie patrí mieseniemiešaniestrúhaniešľahanie a mixovanie. Niektoré modely vedia aj sekaťdrtiťmlieť mäso, odšťaviť ovocie alebo pripraviť obľúbené smoothie. Výnimočne sa môžete stretnúť s funkciou drvenie obilia a s nadstavcom na výrobu hranoliek alebo zmrzliny.

Rozmery

Zvyčajne sa jedná o väčšie a ťažšie stolné prístroje, ktoré zaberú viac miesta na vašej kuchynskej linke. Všeobecne sú teda menej skladné. Navyše sú zložitejšie na údržbu, preto musíte rátať s tým, že zloženie a rozobratie pred a po umytí zaberie nejaký čas. Pokiaľ však zháňate univerzálneho pomocníka do kuchyne, kuchynský robot vo vašej domácnosti určite nesmie chýbať a pred kúpou zvážte, kde ho umiestnite.

Ak si nemôžete dovoliť dať robot na trvalé miesto na kuchynskej linke, oplatí sa vám zaobstarať si model s menšími rozmermi a nižšou hmotnosťou. Výkonný, no ťažký prístroj sa vám totiž nebude chcieť neustále vyberať a odkladať späť, naopak ľahší, aj keď menej výkonný model, je ďaleko kompaktnejší a ľahšie sa s ním manipuluje.

Príkon a výkon

Pri týchto vlastnostiach všeobecne platí, že čím vyšší je príkon daného prístroja, tým vyšší bude aj výkon motora. Záleží však opäť hlavne na to, ako často budete roboty využívať a na aké množstvo surovín.

Príkon do 500 W – nekupujete si len obyčajný mixér, ale robot, ktorý má toho zvládnuť viac. Preto neodporúčame kupovať roboty pod 500 W. Na také domáce využitie je ideálny príkon 500 – 600 W.

Príkon 1000 W – kuchynský robot s príkonom 1000 – 1200 W dokáže bez problémov vymiesiť aj väčšie množstvo hustého cesta alebo pomlieť mäso. Ak ho teda chcete využívať častejšie a na väčšie várky cesta, napríklad pri pečení tort a podobne, vyberte si produkt z tejto kategórie.

Príkon 1400 W – roboty s vysokým výkonom okolo 1400 W patria už medzi tie profesionálne, ktoré zvládajú naozaj takmer všetko a disponujú množstvom funkcií. Pre bežné využitie v domácnosti sú preto skôr zbytočné ako užitočné.

moderny-kuchynsky-robot

Objem misy

Ak sa zameriate na objem misy, myslite na to, pre koľkých ľudí (aké množstvo) budete pripravovať jedlo. Roboty majú misy s objemom od 0,3 l až po takmer 7 litrov. Pre klasickú štvorčlennú rodinu je ideálny objem misy cca 4 litre. Pri väčšom množstve jedla je potrebná samozrejme väčšia misa. Môže sa však stať, že jeden alebo dva bielky bude pre tento robot už problémom vyšľahať, nakoľko si metly s tak malým množstvom v nádobe nemusia poradiť.

Hmotnosť

Kuchynské roboty môžu mať rôznu hmotnosť. Od 4,5 kg, ktoré majú roboty s málo funkciami a sú vyrobené prevažne z plastu. Tieto sa dajú ľahko prenášať, čo je fajn, avšak, ak chcete vyšší výkon, nebude vám stačiť. Také ideálne stroje majú okolo 6 – 8 kg. Najlepšie roboty z kovu s množstvom funkcií môžu zas dosahovať až 19 kg. Preto myslite na to, či budete robot prenášať alebo ho umiestnite na trvalé miesto.

Materiál

Najlacnejšie modely sú takmer celé plastové, čo znamená, že sú aj menej odolnejšie. Najčastejšie sa však môžete stretnúť s kombináciou kovu a plastu. Z toho vyplýva, že čím viac kovových častí bude robot mať, tým bude ťažší a drahší, avšak, zároveň kvalitnejší a odolnejší. Výhodou je tiež ľahká údržba, nakoľko ho stačí len utrieť mokrou handričkou. Najdrahšie a najkvalitnejšie kuchynské roboty sú vyrobené dokonca z nerezu.

Nadstavce, misy či iné príslušenstvo je vyrobené prevažne z plastu, ale samozrejme tiež z kovu. Niektoré z nich sa dajú pohodlne vložiť do umývačky riadu. Najideálnejší materiál na misy je však kov, ktorý je pri miešaní, mixovaní atď. odolný a ľahšie sa umýva.

Rozdelenie kuchynských robotov

Kuchynské roboty sa delia na dve základné skupiny podľa typu konštrukcie a umiestnenia pohonu:

  1. Pohon zospodu – metličky sú umiestnené priamo v nádobe na pohyblivej osi. Konštrukcia tu však zaberá vnútorný priestor surovinám. Hoci má tento typ robota množstvo funkcií už v základnej výbave, musíte rátať s tým, že sa ťažšie umýva.
  2. Sklopné rameno – má ho väčšina moderných spotrebičov. Ich obsluha je jednoduchá. Stačí sklopiť rameno do misy a zapnúť prístroj. Čistenie je tiež jednoduchšie. Najväčšou výhodou je multifunkčnosť, keďže na rameno môžete pripevniť najrôznejšie nadstavce.

Ďalšie funkcie kuchynských robotov

Najmodernejšie a najobľúbenejšie kuchynské roboty ponúkajú nasledovné funkcie:

Šľahanie a miešanie (hnetenie) – používajú sa pri nich balónové metly (na sneh z bielkov), pevné miešacie metly (na redšie cesto) alebo hnetacie háky (na kysnuté cesto).

Mixovanie a mletie – zamerajte sa na upnutie noža, ktorý býva buď vyberateľný  alebo napevno upevnený. Využijete ho pri mixovaní omáčok, polievok alebo pri mletí mäsa (musíte však mať prídavný mlynček na mäso).

Sekanie a strúhanie – použijete prídavné nadstavce, ktoré sa umiestňujú prevažne zhora do ramena prístroja a sú odnímateľné.

Odšťavovanie a lisovanie citrusov – aj táto funkcia kuchynského robota vás určite poteší. Musíte však rátať s tým, že lisovanie aj odšťavovanie nebude tak kvalitné, ako u špecializovaných prístrojoch.

Bezpečnosť a údržba

Okrem základných funkcií, ktoré roboty ponúkajú, disponujú aj ďalšími doplnkovými funkciami. Patrí medzi ne bezpečnostná poistka, ktorá je vhodná hlavne pri malých deťoch. Tento systém zabráni nechcenému zapnutiu robota a bráni tiež zapnutiu pri zlom nasadení nádoby alebo metly. Taktiež oceníte aj protišmykové nožičky pre bezpečnú manipuláciu s robotom. Skvelou funkciou je aj poistka proti prehriatiu motora, ktorá zabráni preťaženiu prístroja pri dlhšom používaní.

Pulzný spínač a reguláciu rýchlosti využijete zase pri kratšom používaní na vysoký výkon. Spínač zopnete a necháte kuchynský robot pracovať za vás. Vďaka plynulej regulácii rýchlosti šetríte motor prístroja. Niektoré modely majú dokonca možnosť tepelnej úpravy potravín priamo v mise. Tento proces dokážete sledovať na intuitívnom LCD displeji.

Zdroje:

Text a foto: PR