Myslite na svoje zdravie a vyberte si bezpečnú obuv do práce

Pracovná obuv má zaistiť bezpečnosť práce a zároveň zdravie a pohodlie nielen pre nohy, ale pre celý pohybový aparát vrátane chrbtice. Správny výber pracovnej obuvi je preto dôležitým faktorom, ktorý podstatne ovplyvňuje pracovný výkon zamestnancov.

Myslite na svoje zdravie a vyberte si bezpečnú obuv do práce
Myslite na svoje zdravie a vyberte si bezpečnú obuv do práce (Foto: PR)

Pracovná obuv má výrazný dopad na naše zdravie

V práci sme niekedy viac než osem hodín denne, preto by sme mali myslieť na to, čo máme tretinu dňa obuté a ako to vplýva na naše zdravie. Pracovná obuv chráni nohu pred možným poranením a zaisťuje pohodlie počas pracovnej doby. Výber vhodnej obuvi sa odvíja od toho, v akom prostredí pracujeme. Iné topánky sa hodia na stavbu, iné do chemických závodov či do záhrady.

Medzi najčastejšie zranenia, ku ktorým na pracovisku dochádza, patrí nakopnutie špice, pomliaždenie nohy ťažkým predmetom, obliatie nohy horúcou vodou alebo chemikáliami, pošmyknutie alebo našliapnutie na ostrý predmet. Dlhodobé zranenie si môžete privodiť i nosením nevhodnej obuvi. Ochranu nôh nikdy nepodceňujte, pretože zranená noha vám často nedovolí nič iné, než len čakať na zotavenie.

Vhodná pracovná obuv má spevnenú špičku

Pracovnú obuv delíme na bežnú a bezpečnostnú. Bežná obuv sa využíva pri činnostiach s nižším potenciálnym mechanickým rizikom pre naše nohy. Môžu to byť napríklad nízke poltopánky, priedušné sandále, biela obuv alebo ľahké členkové topánky. Väčšinou majú mäkkú podrážku, spevnenú špičku a sú odolné voči pošmyknutiu. Bývajú tiež odolné voči extrémnejším teplotám, závisí to však od konkrétneho typu práce.

Bezpečnostná obuv dokáže chrániť aj v rizikových prostrediach, akým sú napríklad chladiarenské závody, chemické závody, práca s elektrinou či vo vlhkom prostredí. Bezpečnostné topánky majú vždy ochrannú, zväčša oceľovú špičku, ktorá má zabezpečiť ochranu palcov na nohách. Samozrejmosťou je protišmyková podrážka, ktorá môže mať navyše antistatické vlastnosti, schopnosť absorbovať energiu v oblasti päty alebo profilovaná podrážka.

Pracovná obuv na zimu a na leto

Špecifická práca v zimnom či letnom období taktiež vyžaduje adekvátnu obuv, ktorá sa prispôsobí vonkajším podmienkam a ochráni vaše zdravie. Do väčšiny zamestnaní je potrebná uzavretá pracovná obuv, preto je potrebné, aby nohy dýchali. Riešením môže byť kožená alebo membránová pracovná obuv. Naopak v zime by mala byť obuv odolná voči chladu a udržiavať nohy v teple a pohodlí.

Text:PR