Na rekonštrukciu kúpeľne sa pripravte

Kúpeľňa bežného panelákového bytu má rozlohu asi 3m2. Napriek tomu to je plnohodnotný priestor, ktorý už zďaleka neslúži len na očistu tela, ale aj duše. Pretože relax je presne tým momentom, ktorý by vám príjemná kúpeľňa mala poskytnúť. Tu je zopár dobrých rád, na ktoré by ste v prípade rekonštrukcie kúpeľne nemali zabudnúť.

Na rekonštrukciu kúpeľne sa pripravte
Na rekonštrukciu kúpeľne sa pripravte

Vo fáze príprav rekonštrukcie treba nutne zosúladiť všetky požiadavky, tak funkčné, ako aj estetické. Treba mať jasno vo veci materiálových a priestorových možností a tiež v miere zásahov, do akých sa v prípade rekonštrukcie chcete pustiť. Pomerne nenáročný zásah predstavuje výmena podláh či obkladov, medzi radikálnejší určite patrí prestavba, ktorá sa dotkne umiestnenia zariaďovacích predmetov. Najnáročnejšou je rekonštrukcia celého jadra, čo sa týka najmä starých jadier z umakartu, ktorými bol donedávna vybavený každý panelákový byt.

Kút alebo vaňa?
Vaňa alebo sprchový kút? Otázka, ktorú mnohí riešia pri rekonštrukcii kúpeľne. Obe možnosti majú svoje plusy aj mínusy. Vaňa poskytuje luxus horúcich kúpeľov a aj malé deti v nej okúpete oveľa lepšie ako napríklad v sprchovom kúte. V už tak malej kúpeľni ale zaberie zbytočne veľa miesta a aj spotreba vody pri kúpaní je pre mnohé domácnosti priveľká. 100 litrov vody v plnej vani môžete vymeniť za prietok zhruba 20 litrov za minútu, ktorým disponuje sprcha v sprchovom kúte. Ten je svojimi rozmermi navyše do malých kúpeľní ako stvorený. Zavriete sprchové dvere a za pár minút ste ok. Sprchové kúty sú super najmä pre ľudí, ktorí žijú rýchlo a aktívne.

Toaleta v kúpeľni alebo oddelene?
Ďalším momentom vyskytujúcim sa pri rekonštrukcii kúpeľne je riešenie WC. Možnosti sú len dve – spolu, alebo samostatne. Pri rozhodovaní treba brať na zreteľ veľkosť rodiny. Aj pri početne priemernej rodine (3-4 členovia) je lepšie, ak je WC vzhľadom na komfort a intimitu členov rodiny od kúpeľne oddelené. Dĺžka miestnosti s WC by mala byť aspoň 110cm alebo 140cm – to v prípade, že sa dvere otvárajú dnu. Zároveň tu treba dodržať medzeru medzi toaletou a dnu otvorenými dverami aspoň 30cm.

Obklady
Dobrý obklad do kúpeľne či WC by mal spĺňať estetickú aj funkčnú stránku. Vyššia investícia sa v tomto prípade určite oplatí, nakoľko u lacných obkladov často hrozí, že budú krivé, rôzne hrubé a nemusia dobre sedieť na stene. Aktuálne sú v móde rozmerovo skôr veľkoplošné obklady, ktoré sa umývajú lepšie ako obklady menších formátov. Vizuálna stránka je v zásade na individuálnom vkuse a výbere, farbám a motívom sa medze nekladú.

Pri rekonštrukcii kúpeľne oceníte spoľahlivých partnerov. My vám odporúčame eshop WellMall.sk, kde nájdete kvalitnú sanitu a bohatý výber kúpeľňových doplnkov.

Text a foto: PR