Odstránenie starej omietky zo stien a stropu

Proces rekonštrukcie interiéru zahŕňa množstvo prác. Medzi to patrí aj odstránenie starej omietky a jej opätovné nanesenie. Ak zvolíte správny spôsob, ktorý vám pôjde od ruky, tak vám to nemusí trvať tak dlho. Poradíme vám, ako zohľadniť stav starej omietky a ako sa jej rýchlo zbaviť v prípade, že sa už nedá zachrániť.

Odstránenie starej omietky zo stien a stropu (Foto: unsplash.com)

Demontáž alebo oprava?

Niekedy netreba omietku úplne zhadzovať, ale stačia menšie úpravy a bude ako nová. Taktiež môže ísť len o lokálne opravy alebo údržby, či už rekonštruujete, možno je za tým nová klíma do bytu alebo iné. Úplne odstránenie sa vyžaduje v prípade, keď stratila svoje prevádzkové vlastnosti, v prípade zjavných nezrovnalostí a aj pri najmenšej pochybnosti, pokiaľ ide o spoľahlivosť omietky. Rovnako by ste mali omietku odstrániť aj v prípade, ak ju postihne množstvo plesne. Znakmi, kedy treba omietku odstrániť sú aj praskliny, trhliny, napuchnutie a odlupovanie.

Ak je stará omietka silná a po čase sa objavia len tieto defekty, môžete urobiť len miestne opravy – menšie trhlinky a praskliny, napuchnutia a lúpanie. Dôležité je zabezpečiť, aby bola oprava úspešná a nespôsobí ďalšie poškodenie. Pre správne plánovanie môže pomôcť autocad.

Ako odstrániť starú omietku

Ako prvé pripravte celú miestnosť na rekonštrukciu. Zakryte podlahu, vynoste dekorácie a nábytok, prípadne ho poprikrývajte fóliami. Chráňte zásuvky, zakryte parapety a ponechajte si voľný prístup k oknu, aby ste mohli vetrať. Na tento proces budete potrebovať ochranné pomôcky (okuliare, respirátor, uzavretý odev a tvrdé topánky) a potrebné náradie. Omietka sa môže odstraňovať pomocou špachtle, sekáča a kladiva, sekery alebo pomocou elektrického náradia (vŕtačkou, brúskou).