Spánok v štýle hviezd

Zariaďujete si nový byt a neviete sa rozhodnúť, v akom štýle vybaviť spálňu, alebo len jednoducho máte chuť na zmenu? Tak potom vedzte, že tento rok sa podľa svetových dizajnérov nesie v znamení prírodných motívov, a to najmä tých zvieracích. Vneste do svojej spálne pomocou doplnkov v tomto duchu pokoj a moderný štýl, v ktorom sa budete cítiť príjemne.

Spánok v štýle hviezd
Spánok v štýle hviezd (Foto: PR)

Spálňa je miesto, kde naberáme silu do náročných pracovných dní. „V spálni trávime tretinu nášho života a práve preto by sme sa v nej mali cítiť príjemne a uvoľnene,“ hovorí Marianna Braun, odborníčka na bytový textil zo spoločnosti SCANquilt. Umelé zvieracie kože, perie a rohy na doplnkoch v podobe vankúšov či obliečok sú tým pravým orechovým, čo by vo vašej posteli rozhodne nemalo v roku 2018 chýbať. Jednoduchý drevený nábytok môžete doplniť taktiež prikrývkami z umelej kože.

Nebojte sa experimentovať s farbami

Čo sa týka farieb, na tmavé a pochmúrne odtiene radšej zabudnite. „Farby do modernej spálne by mali byť väčšinou svetlé, aby vytvárali pozitívne a čisté prostredie na oddych. Trendmi v bytovom textile sú smotanová, piesková, svetlá tyrkysová a svetlá sivá, kombinácia ktorých v nás evokuje kryštál čistoty,” ozrejmuje Marianna Braun. Minuloročnej zelenej, ktorá hrala v doplnkoch hlavnú úlohu, už odzvonilo. Namiesto toho zamerajte pozornosť radšej na fialovú, fuksiovú a tyrkysovú. Báť sa netreba ani spojenia oranžovej a modrej farby v kontraste
s jemnou farebnosťou interiéru. Rovnako sa netreba obávať ani metalických strieborných či zlatých detailov na obliečkach vankúšov a paplónov, na prikrývkach či dekách.

Dôležitý je správny materiál

Samozrejme, platí staré známe: aby ste sa cítili skutočne komfortne, dôležité je dbať aj na materiál jednotlivých doplnkov a prikrývok. Marianna Braun odporúča niekoľko alternatív paplónov: „Dnešný trh ponúka širokú škálu rôznych paplónov z rôznych materiálov a v rôznych gramážach. Je potrebné rozlišovať ich, t. j., v lete používať tenké, takzvané „light“ alebo „slim“, a v zime zase hrubšie, ideálne sú termopaplóny. Svojou technológiou nám zabezpečujú pohodlný spánok aj v chladnom zimnom období, a pritom nemusíme prekurovať miestnosť, stačí temperovať.” Zabalení v paplóne by ste sa mali cítiť príjemne a uvoľnene.

„Deky sú ideálne z ľahkých zmesových materiálov kombinácie bavlna plus polyester. Výhrevnosť deky nezávisí len od materiálu, ale aj gramáže. Samozrejme, prírodné látky ako bavlna a vlna sú výhrevnejšie,“
upozorňuje odborníčka. Vybrať si môžete napríklad zo širokej ponuky spoločnosti SCANquilt, kde nájdete rôzne vzory od kociek cez nápisy, zimné motívy až po pletené deky, ktoré zahrejú aj počas treskúcej zimy. Správny materiál si treba zvoliť aj v prípade obliečok. Ideálnou voľbou počas chladnejších dní je bavlna, džersej alebo flanel. Na leto sú zasa vhodnejšie posteľné obliečky zo saténu.

Inšpirácia hviezd

Ak nepatríte k nadšencom aktuálnych trendov a stavíte radšej na nadčasovosť či jedinečnosť, môžete sa nechať inšpirovať napríklad aj vybavením a farebnou škálou, ktorú si vo svojich izbách nechali zriadiť svetoznáme osobnosti. Túžite spať v štýle ako speváčka Cher, herci Meg Ryan a Gerard Butler alebo dokonca modelka Adriana Lima? V tom prípade sa pripravte na poriadnu dávku originality.

Slávna Cher rozhodne patrí k osobnostiam, ktoré majú radi históriu. A tou jej spálňa v dome v Los Angeles doslova dýcha. Nábytok totiž pochádza zo 16. storočia. Celá izba je vo východnom štýle, v ktorom sú ladené aj steny a klenby, a otvorená je zvyšku domu. Farby sú neutrálne. Prevláda kombinácia tmavého dreva so smotanovými doplnkami v podobe textilu.

V rustikálnom štýle sa nesie pre zmenu newyorská spálňa sexy herca Gerarda Butlera, známeho najmä z filmov P.S. Milujem ťa, Fantóm opery či Ctihodný občan. Interiér bol inšpirovaný jeho cestami po Európe a vystihujú ho obnažené trámy, koža a tmavé drevo doplnené luxusnými tkaninami.

Tých, ktorým je rustikálny štýl cudzí, možno osloví vidiecka spálňa legendárnej Meg Ryan v Martha´s Vineyard. Čistú bielu na stenách s vysokými stropmi i textilných doplnkoch nechá vyniknúť tmavé drevo na nábytku a podlahe. Jednotvárny dojem rozbíja fialová na deke či na dekoračných kvetoch.

Jednoduchosť a čisté línie sú zasa ťažiskové v spálni dlhonohej modelky s havraními vlasmi Adriany Limy. V jednom zo svojich prvých bytov stavila na pastelové farby na stenách i podlahe, nekomplikovaný moderný nábytok a doplnky či obliečky bez akýchkoľvek vzorov. V krémovej a tmavomodrej farbe.

Text: PR