Tepelná izolácia, na čo slúži a aké sú jej možnosti?

Tepelná izolácia slúži ako ochrana stavby pred únikom tepla a zároveň stabilizuje teplotu interiéru. Zabezpečuje vhodnú klímu nielen v zime, ale aj v lete. Vedeli ste, že okrem tepelnej plní aj akustickú izoláciu ? Čiže je veľmi dôležitá z hľadiska komfortu bývania. Dnes už každá stavba musí byť tepelne izolovaná a to buď čiastočne alebo celkovo. Izolujeme obvodové múry budovy, podlahy, ploché strechy, šikmé strechy a priečky.

Tepelná izolácia, na čo slúži a aké sú jej možnosti?
Tepelná izolácia, na čo slúži a aké sú jej možnosti? (zdroj: komerčný článok)

Počuli ste už o tepelnom moste?

Pri výbere materiálov (a taktiež firmy) si pri zatepľovaní musíte dať pozor, aby vám nevznikli takzvané „tepelné mosty.“ Naopak, práve izoláciou sa snažíme tepelné mosty odstrániť. A čo to teda je tepelný most? Jednoducho povedané, je to miesto v budove, kde nám teplo uniká, a tým spôsobuje zvýšenie energetickej náročnosti stavby. To sa vám potom môže nepríjemne odraziť pri platení účtov. Dokonca to môže ohroziť aj zdravie. Vnútorná časť budovy sa nechcene ochladzuje, čo môže viesť ku kondenzácii vodnej pary a následne vzniku plesní. Kto už niekedy mal skúsenosti s plesňami, vie, aké náročné je sa ich zbaviť. Často o tepelnom moste nachádzajúcom sa v líce konštrukcie domu ani nevieme. Našťastie dnes už existuje niekoľko metód, ako tepelný most identifikovať. Používajú sa pri tom rôzne termovízne kamery alebo infračervené teplomery.

Aké materiály môžeme použiť na izoláciu?

V minulosti to boli najmä prírodné materiály ako ovčia vlna, či slama. Dnes sa samozrejme používajú materiály, ktoré sú oveľa sofistikovanejšie . Medzi najčastejšie patria napríklad penový polystyrén, extrudovaný polystyrén, penové sklo a penový polyuretán (PUR). Okrem týchto penových materiálov sa používa aj tvrdená minerálna vlna.

Na čo slúžia sendvičové panely?

Ako ste správne pochopili, penový polyuretán, alebo aj PUR je typ materiálu, z ktorého sa panely skladajú. Sendvičový panel je typ uloženia tohto materiálu a je najpoužívanejší na trhu. Sendvičové panely sa skladajú z troch vrstiev – dve krycie vrstvy a medzi nimi je PUR výplň. Popularitu si získali hlavne vďaka širokému spektru využitia, ľahkej montáži a vysokej efektivite. Sú trvanlivé, odolné, majú vynikajúce tepelné vlastnosti, ľahko udržiavateľné a za zmienku stojí aj fakt, že neškodia životnému prostrediu a sú zdravotne nezávadné.

Prečo práve PUR?

Má výborné hydroizolačné vlastnosti a minimálnu nasiakavosť, teda je najlepším tepelným izolantom. Suroviny na jeho výrobu sú 100% ekologické. Táto pena neprepúšťa vodu, ale prepúšťa vodnú paru, čím zaisťuje aj dýchanie budovy. Je vysoko odolná, a tak nehrozí poškodenie mrazom alebo prílišným teplom. Tým pádom je vhodným materiálom aj na izoláciu striech, obvodových stien, ale aj pri izolácii bazénu. Dodatočne ňou môžeme utesňovať dvere, okná a technické izolácie. Sendvičové PUR panely sú napriek mnohým pozitívam ekonomicky výhodné.

Ak ste aj vy uvažovali nad tepelnou alebo zvukovou izoláciu vášho domu, a nevedeli ste sa odhodlať, či vybrať si z množstva materiálov, dnes už nemusíte váhať. Vďaka odbornosti spoločnosti Energio a kvalite ich využívaných materiálov ste na správnom mieste. Počiatočná investícia do sendvičových PUR panelov sa vám vráti v podobe zlepšenej kvality bývania, tepelnej a zvukovej izolácie, a v konečnom dôsledku aj znížení finančných nákladov na údržbu či kúrenie. A tu už stojí za vyskúšanie, čo poviete?

Komerčný článok