TOP trendy v bývaní, ktoré vám tento rok nemôžu ujsť

Chcete vedieť, ako si zariadiť byt alebo dom podľa najnovších trendov? Odpoveď je v podstate jednoduchá – ekologicky a inteligentne. Súčasné trendy v bývaní sú postavené na návrate k prírode a digitalizácii spotrebičov či nábytku. Prečítajte si o trendoch, ktoré by vám tento rok nemali ujsť.

TOP trendy v bývaní, ktoré vám tento rok nemôžu ujsť
TOP trendy v bývaní, ktoré vám tento rok nemôžu ujsť

Inteligentná domácnosť

Internet vecí zažíva svoju éru a dostáva sa naozaj všade, vrátane našich domácností. O čo vlastne ide? Pojmom internet vecí (IoT, z anglického Internet of Things) sa označuje prepojenie internetu s bežnými vecami vôkol nás, ktoré sú následne ovládané a kontrolované prostredníctvom jednoduchých aplikácií. Na základe IoT vznikol aj tzv. smart home, teda inteligentná domácnosť, ktorá je zariadená a nastavená tak, by majiteľ mohol ovládať všetky jej potrebné zložky (osvetlenie, vykurovanie, chladnička, sporák, bezpečnostné dvere, kamerový systém, apod.) prostredníctvom aplikácie cez jeden z nosičov, ktorým môže byť počítač, tablet alebo smartfón.

Aké sú výhody tohto na prvý pohľad veľkého luxusu? Sú nimi komfort, bezpečie a úspora energií. Celý byt alebo dom zriadený na tomto systéme si môže dovoliť iba málokto, avšak každý z nás môže začať s postupnou digitalizáciou domácnosti. V budúcnosti by mali byť inteligentné domy a byty oveľa dostupnejšie.

Ekológia hrá dôležitú úlohu

To, že si svojím nezodpovedným prístupom k prírode postupne ničíme celú Zem, netreba zvlášť opisovať. Na ekologické atribúty navrhovaných budov preto myslia aj samotní architekti. Čoraz viac používajú ekologické materiály a zároveň prichádzajú s novými nápadmi, ako znížiť spotrebu energií. Moderné ekologické stavby znižujú energetickú náročnosť budovy až na jednu pätinu. Medzi najekologickejšie príbytky patria tzv. biopasívne domy. Tento koncept budov využíva na vykurovanie či klimatizáciu prírodné zdroje ako slnko, vietor, strategické tieňovanie, vnútorné zdroje tepla a rekuperáciu. Biopasívne domy vedia znížiť svojmu majiteľovi náklady na energie až o 90 %.

Otvorené priestory sa uzatvárajú

Moderný človek čoraz viac túži po svojom stratenom súkromí. Väčšina ľudí v súčasnosti pracuje v tzv. open space, preto sa uzatvorený a súkromný priestor stáva pre jedinca niečím naozaj vzácnym. Doteraz moderné otvorené obývačky či dokonca celé poschodia prechádzajú úpravami. Riešením nemusí byť práve stena. Väčšiu miestnosť môžete logicky rozdeliť na menšie pomocou použitia policových systémov alebo knižnice.

Únikové izbičky alebo oázy pokoja

Trend tzv. escapizmu, teda úniku, súvisí so zavedením moderných technológií, ktoré nás v súčasnosti sledujú takmer všade – v práci, v súkromí a v bežnom každodennom živote. Keďže sa digitalizácia dostáva aj do domácností, ľudia majú potrebu pred technologickým pokrokom jednoducho ujsť. Výsledkom sú únikové izbičky, nazývané niekedy aj oázy pokoja, teda malý uzatvorený priestor bez akékoľvek rozptýlenia digitalizácie. Deti sa tam môžu v pokoji hrať, dospelí čítať knižku alebo cvičiť jogu.

Vyhrávajú prírodné materiály

Príroda sa stáva súčasťou architektúry. V interiéri vládne drevo, minimalizmus a vracajú sa späť aj retro materiály. V roku 2017 sa pripravte na všadeprítomný korok a ľahké drevo ako hruška, breza a dub. Okrem iných je v móde aj terakota (druh keramiky) a akryl či mramor, ale iba v terrazo prevedení – ide o kúsky mramoru zasadené v inom materiáli, napríklad v živici. Na rad prichádzajú aj surové materiály ako hlina, ratan či prútie. Návrat v prírode hlási aj firma Pantone, ktorá každý rok vyhlasuje farbu roka. V roku 2017 sa rozhodla pre tzv. Greenery (zelenkavá) – sviežu svetlozelenú so žltkastým nádychom.

Farebné kombinácie

Z farieb si na rok 2017 zaobstarajte námornícku a dymovú modrú, surovú bielu, béžovú, jasnú žltú a pastelovú ružovú. Hitom je čalúnený nábytok, tak vytiahnite svoj gauč z 80-tych rokov a vyhľadajte čalúnnika, ktorý sa postará o váš staronový moderný retro kúsok. Top farbou je samozrejme zelená farba od Pantone – Greenery. Vhodné sú samozrejme aj iné odtiene prírodnej zelenej, ktoré korešpondujú napríklad s farbou lístia, trávy a podobne.

Zdroj: www.lottoland.com/sk