4 chladivé zaujímavosti o chladničkách

Používate ju každodenne, napriek tomu jej asi nevenujete viac pozornosti ako je nutné. Chladnička je jedným z najdôležitejších spotrebičov v domácnosti a život bez nej by bol oveľa ťažší a menej komfortný. Skúste sa o ňu zaujímať viac a trochu inak – pripravili sme pre vás niekoľko faktov, ktoré vás nenechajú vychladnúť.

4 chladivé zaujímavosti o chladničkách
4 chladivé zaujímavosti o chladničkách (Foto: e-spotrebice.sk)

Chladnička „zožerie“ asi 12% celkovej spotreby energie v domácnosti

Je to veľa alebo málo? To necháme na vašom posúdení, faktom ale ostáva, že takmer polovičný objem studeného vzduchu z chladničky uniká, keď sú jej dvere otvorené. Preto apelujeme na vás, šetrní majitelia chladničiek, nenechávajte dvere od tohto spotrebiča pridlho otvorené, hrozia totiž finančné straty!

Dňom čistenia chladničiek sa stáva…

Či sa oslavuje alebo nie nevieme, čistenie chladničiek má vo svete svoj oficiálny deň a je ním 14. november. Aby ste s vašou chladničkou nemali priveľa práce, odporúča sa uskladňovať v nej čerstvé potraviny maximálne 1 – 2 dni a varené nanajvýš 4 dni. A ak hľadáte skutočnú kvalitu, poskytne vám ju akákoľvek chladnička Liebherr.

vFreón už nie je IN

Hoci sa toto chladiace riešenie úspešne používa(lo) mnoho rokov, dokázateľne škodí ozónovej vrstve a z tohto dôvodu sa celosvetovo pracuje na jeho eliminácii. Fréony obsahovali aj chladničky, tie moderné však používajú chladivá HCFC-22 alebo HCFC-12, ktoré sú ekologickejšie a netoxické pre zdravie človeka.

Niečo pre zberateľov magnetiek

Magnetky na chladničku sú obľúbeným prezentom azda po celom svete. Pôsobia roztomilo a majú istú sentimentálnu hodnotu. Istá Louise Greenfarbová z Nevady však záľubu v zbieraní magnetiek povýšila na inú úroveň. So svojou zbierkou presahujúcou 32 000 magnetiek by zaplnila viaceré americké chladničky a niet sa čo čudovať, že sa dostala až do Guinnessovej knihy rekordov. Necelú štvrtinu z nich nájdete v Guinnessovom múzeu v L.A.

Text: PR