Kedy je ten správny čas na stavbu krbu?

Len tak si sedieť pri rozohriatom kozube, sledovať tancujúce plamienky a vychutnávať si atmosféru domova… Tento obrázok zláka každého, kto má možnosť stavbu krbu zrealizovať. Kedy budete na vlastný kozub naozaj pripravení?

Kedy je ten správny čas na stavbu krbu?
Kedy je ten správny čas na stavbu krbu? (Foto: PR)

Odborné poradenstvo vám otvorí oči

Vlastniť kozub, to je niečo ako mať domáce zvieratko. So všetkým, čo nám spôsobuje radosť, sú však spojené aj isté povinnosti. Tak ako treba psíka z času na čas vziať na prechádzku alebo k veterinárovi, sa treba postarať aj o svoj kozub. Skôr než si ho teda zaobstaráte, majte na pamäti, že s krbom sa nespájajú len príjemné chvíle, ale aj zopár povinností. Na začiatku je vhodné sa v ponuke krbov dostatočne zorientovať. Aké druhy krbov sú k dispozícii a ktorý typ by najviac vyhovoval vášmu domovu? Nie je jedno, či potrebujete krb na občasné chvíle pohody alebo na vykurovanie počas celej zimnej sezóny. Chceli by ste vykúriť celý dom alebo len jeho časť? Čím budete kúriť a kde budete palivo skladovať? A čo v prípade, že nemáte komín? Aj tieto otázky by sa vám mali prehnať hlavou skôr, ako navštívite krbové štúdio. Tam vám odborníci poskytnú dostatok informácií o každom type krbu a pomôžu vám nájsť taký, ktorý zodpovedá veľkosti vykurovanej plochy a vašim predstavám o modernom kozube. Nie každý si totiž krb zaobstaráva len preto, aby sa zahrial. Väčšinu ľudí k tomu ženie aj iná pohnútka – vytvoriť v domácnosti výrazný dekoračný prvok s praktickou funkciou. Tvar a obloženie krbu môžu dokonale ladiť so zvyškom zariadenia.

Hurá, ide sa stavať krb!

Zhodnotili ste všetky plusy a mínusy? Ide sa teda stavať! Určite ste sa teda nenechali odradiť, a aj keď viete, že treba krbu dopriať pravidelné revízie a z času na čas ho očistiť (to platí aj pre komín), už teraz sa naň veľmi tešíte. Vybrali ste pre svoj krb vhodné miesto? Najlepšie je situovať ho do stredu domova, aby sa teplo mohlo rovnomerne rozliezť po celom obydlí. Krb môže obsahovať čelnú krbovú vložku, ale pokiaľ ste sa nechali zlákať otvorenými priestormi, obývačku a kuchyňu môže prepájať jeden krb s rohovou alebo obojstrannou krbovou vložkou. Vyzerá to veľmi štýlovo a rozhodne je to aj praktické.

Aby ste mohli kúriť efektívne a bezpečne, je dobré sa o tom nechať pri prvom použití krbu poučiť. Nie je totiž jedno, akým drevom vykurujete, kde ho skladujete a ako oheň zakladáte či udržiavate. To, koľko tepla si doma užijete, závisí od veľkosti krbu a jeho výkonu, no zaiste aj od vašich schopností s kozubom manipulovať, preto si všetko nechajte prerátať a vysvetliť u odborníkov. Pokiaľ staviate alebo rekonštruujete starší dom, mali by ste vedieť, že krb si vyžaduje komín s vhodným priemerom a výškou, aby bol zabezpečený správny komínový ťah.

Text:PR