Montovaná hala na mieru – nový trend pri výstavbe úžitkových objektov

Montované haly sú veľkým trendom súčasnej doby. Ich výstavba sa v mnohých smeroch javí ako to najlepšie riešenie, ktoré prekoná aj klasické betónové či murované objekty. Čo je dobré vedieť skôr, než sa pustíte do stavby takejto haly či budovy?

Montovaná hala na mieru – nový trend pri výstavbe úžitkových objektov
Montovaná hala na mieru – nový trend pri výstavbe úžitkových objektov (Foto: avg-group.sk)

Aktuálny a možný budúci účel

Samotnej investícii by malo predchádzať dôsledné posúdenie využitia haly. Hala na mieru má výhodu, že sa dá naprojektovať s ohľadom na ďalšie využitie a rozvoj. Halu je možné postaviť tak, aby sa k nej dala jednoduchým spôsobom doplniť prístavba, prípadne aby bolo možné túto nehnuteľnosť využiť aj na iný, než pôvodne zamýšľaný účel. Z obyčajného skladu sa môže o niekoľko rokov stať športová hala, ubytovacie zariadenie či dokonca výstavisko – záleží len na podmienkach na trhu a zámeroch majiteľa haly.

Pevná konštrukcia

Moderné montované haly sa vyrábajú s použitím rôznych materiálov, predovšetkým však ocele. Tento univerzálne využiteľný stavebný materiál disponuje dokonale vyváženými vlastnosťami. Pevnosť, pružnosť, relatívne nízka hmotnosť a dobrá tvárnosť umožňujú dosiahnuť (okrem iného) vysokú statickú pevnosť konštrukcie, ktorá bude na prospech veci pri už spomínanej budúcej dostavbe či umiestnení rôznych technológií do haly (napríklad mostového žeriavu s nosnosťou niekoľko desiatok ton).

Originálny a funkčný dizajn

Okrem ocele sa na vizuálnej a funkčnej stránke oceľových montovaných hál podieľajú materiály ako sklo či hliník. Aj s ich prispením je možné naprojektovať objekt s originálnym a funkčným dizajnom, ktorý zaujme nielen zvonku, ale tiež zvnútra. Naozaj kvalitné oceľové haly na mieru bývajú vybavené vhodným strešným a fasádnym systémom s výbornými termo-izolačnými vlastnosťami. Aj prispením týchto systémov si montovaná hala udrží dlhšiu životnosť a maximálnu funkčnosť aj v náročných poveternostných podmienkach.

Využitie na tisíc spôsobov

Rozmery, tvary a dispozície moderných montovaných hál sa dajú naprojektovať podľa ľubovôle. Vďaka tomu je možné využívať tieto oceľové haly na rôzne účely. Montované haly slúžia ako športové centrá, sklady, kancelárske a polyfunkčné objekty či hotely a školiace strediská. Samotná stavba prebieha v porovnaní so stavbou murovanej budovy rýchlejšie a je zhruba o tretinu lacnejšia. Takisto náklady na prevádzku takéhoto objektu dosahujú veľmi zaujímavých čísel, ktoré hovoria v prospech montovaných hál.

Chystáte sa realizovať investičný zámer, ktorého súčasťou by mohla byť aj oceľová montovaná hala? Dobre si to premyslite a prípadnú výstavbu objektu konzultujte s odborníkmi, ktorí už majú skúsenosti z vlastných realizácií. Odporúčame staviť na domácich dodávateľov, schopných naprojekovať a postaviť montovanú halu z poctivých profilov.

Text:PR