Ako si vybrať správny jedálenský stôl? Obdĺžnikový, štvorcový či okrúhly?

Výber jedálenského stola býva občas ťažký oriešok, najmä ak neviete, čo presne hľadáte. Možnosti sú nekonečné, nie je ľahké vybrať si z toľkého množstva tvarov, materiálových aj farebných prevedení. Navštíviť predajňu bez toho, aby ste vedeli, aký stôl sa hodí do vašej jedálne, môže viesť k tomu, že si domov donesiete celkom nevhodný nábytok. Jedálenský stôl je často ústredným bodom miestnosti, v ktorej sa stretávate so svojou rodinou a priateľmi. Mal by byť vhodný pre daný priestor, vyhovovať vášmu životnému štýlu a vylepšiť dizajn vášho domova.

Jedálenský stôl Laguna
Jedálenský stôl Laguna (Foto: PR)

Zvážte svoje stravovacie návyky

V mnohých domácnostiach je jedálenský stôl miestom stretnutia. Rodina sa zíde počas osláv, sviatkov, výnimočne pri spoločnom nedeľnom obede. Iní pri stole denno-denne raňajkujú, obedujú aj večerajú. Prvým krokom pri hľadaní dokonalého jedálenského stola je zvážiť miestnosť, do ktorej stôl umiestnite. Ide o formálnu reprezentatívnu jedáleň alebo stôl bude využívaný aj na vypracovanie školských úloh či pre domáce majstrovanie? V tomto prípade by to mal byť stôl s nízkou údržbou, ktorý však bude moderný a trendový.

Jedálenský stôl Bonet
Jedálenský stôl Bonet (Foto: PR)

Väčší je vždy lepší

Dizajnéri odporúčajú, aby ste si vybrali väčší stôl, než v danej chvíli potrebujete. Možno v tomto období stôl veľmi nevyužívate, možno sa vám stôl pre šiestich zdá veľký, keďže ste len traja. Treba však myslieť na budúcnosť. Navyše, ak máte veľkú jedáleň, malý stôl v nej bude vyzerať opustene.

Jedálenský stôl Medan
Jedálenský stôl Medan (Foto: PR)

Na tvare stola záleží

Obdĺžnikový

Rozhodne najbežnejším tvarom sú obdĺžnikové jedálenské stoly. K takémuto stolu usadíte viac ľudí, preto sú ideálne pre rodinné stretnutia a večierky. Majte na pamäti, že obdĺžnikový stôl, hlavne keď k nemu pridáte stoličky, môže byť príliš veľký do malého priestoru. V tomto prípade namiesto stoličiek použite lavice, ktoré dokážete zasunúť pod stôl. Jedálenský stôl pre štyri osoby by mal mať dĺžku minimálne 130 cm, aby každý sediaci mal pri stolovaní dostatok priestoru a maximum pohodlia. Podľa tohto vzorca je potrebné počítať so 75 cm pre jednu osobu.

Jedálenský stôl Liona
Jedálenský stôl Liona (Foto: PR)

Štvorcový

Máte jedáleň v tvare štvorca? Potom potrebujete štvorcový stôl. Okrem toho, tento tvar jedálenského stola je ideálny v prípade, že zvyčajne stolujete štyria alebo dokonca vás je ešte menej. Ak očakávate pri nejakej príležitosti viac hostí, vždy môžete skombinovať dva alebo viac štvorcových stolov a vytvoriť tak viac miesta.

Stôl Didier 2 New
Stôl Didier 2 New (Foto. PR)

Okrúhly

Rovnako ako štvorcový stôl, aj okrúhly stôl je ideálny pre menší počet ľudí, navyše zapadne do miestnosti v akomkoľvek tvare. Umožňuje každému pri stole vidieť na seba, ľahkú konverzáciu, navyše každý sa cíti výnimočne, pretože v tomto prípade neexistuje žiadna „hlava stola“. Okrúhle stoly nie sú ideálne pre veľké skupiny. Dobrou správou je, že dnes už aj okrúhle stoly je možné v prípade potreby rozložiť.

Jedálenský stôl Gamin
Jedálenský stôl Gamin (Foto: PR)

Materiál tiež zaváži

Drevo

Drevo je tradičný materiál pre jedálenský stôl, pretože vyzerá masívne, stôl je pevný, navyše drobné poškodenia si dokážete opraviť sami. Drevený stôl si môžete natrieť olejovou farbou podľa vášho výberu, alebo si zvoliť farebný lak, aby ste stôl prispôsobili dizajnu vašej jedálne. Drevo je univerzálne, a preto ideálne pre takmer všetky dizajnérske štýly – od tradičných viktoriánskych a prírodných škandinávskych až po moderné minimalistické.

Dyha

Vyberte si dyhu, ktorá vyzerá ako drevo, a získajte lacnejšiu a odolnejšiu alternatívu.

Kameň

Kameň je silný a ťažký, ale niektoré kamene môžu prasknúť alebo sa štiepať, takže pred zakúpením si prečítajte odporúčania od výrobcu. Kameň sa môže veľmi líšiť v cene a vzhľade.

Sklo

Stoly so sklenenou doskou dokážu vytvoriť pocit otvoreného priestoru, čím sa miestnosť opticky zdá väčšia. Avšak pri sklenom stole počítajte s odtlačkami a škvrnami, preto zvážte tento výber, ak máte malé deti.

Laminát a plasty

Laminátové a plastové stoly nie sú tou najlepšou voľbou, ak hľadáte jedálenský stôl s dlhou životnosťou, no pre ich nízku cenu a jednoduchú údržbu sú veľmi obľúbené.

Jedálenský stôl Ester
Jedálenský stôl Ester (Foto: PR)

Text:PR