5 dôležitých tipov ako si vybrať kvalitnú pohovku

Výber správneho nábytku, s ktorým budeme spokojní niekoľko rokov je tak trochu ako hazard. Hromadná výroba nám poskytla nespočet možností, vďaka ktorým je pre nás čoraz ťažšie pochopiť, akú kvalitu za svoje peniaze dostávame.

5 dôležitých tipov ako si vybrať kvalitnú pohovku
5 dôležitých tipov ako si vybrať kvalitnú pohovku (Foto: melli.sk)

Kúpa pohovky je pre mnohých prvou veľkou investíciou pri sťahovaní sa do nového domu alebo bytu. Je tu veľmi dôležité, aby nedošlo k žiadnej chybe. V našom článku nájdete preto 5 odpovedí na kľúčové otázky tej najlepšej investície vo vašom živote. Investície, ktorá sa týka vašej sedačky.

Potrebujete odolnú konštrukciu

Mnoho výrobcov používa drevotrieskové rámy, ale najodolnejšia je samozrejme konštrukcia a rám z tvrdého dreva: buk, dub, mahagón, čerešňa alebo eben. Spravidla sú takéto pohovky najdrahšie. Ak preto hľadáte lacnejšiu alternatívu, venujte pozornosť kovovému rámu. Nezabudnite ale, že viac váži a v prípade potreby bude manipulácia s pohovkou komplikovaná.
Ak ste si už vhodnú konštrukciu vybrali, mali by ste sa pozrieť, ako sú na tom spoje a kĺby. Vyvarujte sa pohovkám a sedacej súprave, ktorá je montovaná iba lepidlom alebo klincami. Slovenské sedacie súpravy od Melli vaše najvyššie očakávania určite splnia.

Dôležitá je správna forma a štýl pohovky

Predtým, ako pôjdete do showroomu s týmto sortimentom, odpovedzte si na niekoľko dôležitých otázok:

  • aká je veľkosť miestnosti?
  • ako obvykle sedíte na gauči?
  • akú hĺbku preferujete?
  • aký štýl bude vyhovovať vám aj vášmu interiéru?

Po vykonaní prípravných prác a vyzbrojení približným zoznamom parametrov sa budete v obchode cítiť pohodlnejšie a urobíte to správne rozhodnutie a výber. Myslite aj na bežný počet členov rodiny a hostí. Vo veľkých rodinách sa určite dobre uplatnia a využijú kvalitné rozkladacie pohovky z Bratislavy.

Nezabudnite na výplň

Výplň pohovky nie je o nič menej dôležitá ako jej vzhľad. Vankúše plnené perím alebo penou sú najpohodlnejšie, je však potrebné ich pravidelne upravovať a čistiť. Hypoalergénne a netoxické plnivá, sú lacné, ale časom môžu stratiť svoj tvar. Odporúčame vám preto kombinované plnivo, v ktorom perie a páperie dávajú mäkkosť a pena poskytuje správnu štruktúru celej sedačky.

Nebojte sa investovať

Pre mnohých je pohovka v novom dome prvým veľkým nákupom. A aj lacné modely sú pre dnešné rodiny stále vážnou finančnou investíciou. Aj napriek tomu by ste sa nemali väčšej investície báť. Veď pohovka je komplexný produkt, ktorý je pravidelne vystavený stresu. Trávite na nej tretinu svojho života. Ak sa preto pokúsite šetriť na ráme alebo čalúnení, v skutočnosti budete šetriť iba na svojom zdraví, takže zvážte všetky klady a zápory svojho rozhodnutia.

Myslite na poťah

V tomto smere je dôležité vziať do úvahy dva dôležité faktory:

  • kde bude pohovka stáť?
  • ako sa bude používať?

Napríklad pri výbere nábytku v obývacej izbe alebo spálni by ste mali venovať pozornosť odolnejším látkam: mohér, žakár alebo „ženilka“. Ľahko sa čistia a dlhodobo si zachovávajú svoj pôvodný vzhľad. Vlasová tkanina, ako je velúr, je náchylná na tvorbu slučiek a vyžaduje si špeciálne detergenty, preto by sa nemala kupovať pri rodinách s malými deťmi, alebo keď máte domácich miláčikov.

Pamätajte, že príliš tenké čalúnenie sa rýchlo roztiahne a prestane držať svoj tvar, preto venujte osobitnú pozornosť hustote (počtu nití) a hrúbke. Len pri zvážení všetkých dôležitých detailov si dokážete vybrať skutočne dobrú sedaciu súpravu, s ktorou prežijete množstvo pekných chvíľ.

Text:PR