Máte pre elektroinštaláciu všetko, čo potrebujete?

Zabehaní majstri vedia, čo si treba zabezpečiť na elektroinštalácie, čo však tí, ktorí sa do nich púšťajú len z času na čas? Poradíme vám, na čo okrem káblov a inštalačných krabíc nesmiete zabudnúť.

Máte pre elektroinštaláciu všetko, čo potrebujete?
Máte pre elektroinštaláciu všetko, čo potrebujete? (Foto: PR)

Pri plánovaní elektroinštalácie uvažujte zodpovedne

Každá novostavba i rekonštrukcia si žiadajú kvalitný stavebný materiál, a to so všetkým, čo k tomu patrí. Voda, plyn, kúrenie a elektrina musia pretekať cez schválené rúrky i káble, to znamená, mali by zodpovedať najnovším bezpečnostným normám. To, čo postačovalo kedysi, dnes už môžeme považovať za život ohrozujúce. Doba sa mení, a s ňou aj technické vymoženosti či stavebné a inštalačné materiály. Keď sa elektroinštaláciami nezaoberáte denne, ale rozumiete im ešte od čias ukončenia strednej elektrotechnickej školy, môžete sa z času na čas pustiť do menších projektov, ako je výmena rozvodov alebo zásuviek, ale pokiaľ nie ste certifikovaní majstri, tak určite sa nerealizujte na novostavbách, ktoré čaká kolaudácia. Pri nákupe elektroinštalačného materiálu, ako sú napríklad aj káble a inštalačné krabice, nehľaďte len na cenu. Rekonštrukcia má byť vykonaná poriadne, nechcete predsa skočiť z blata do kaluže. Vyberajte podľa toho, kam inštalačné krabice umiestnite alebo ako sa vám s nimi bude manipulovať.

Ten správny druh káblov

Prv ako sa do elektroinštalácie pustíte, treba si sadnúť a dôkladne popremýšľať, ako má váš projekt vyzerať. Zakreslite si počet a druh vypínačov, zásuviek, inštalačných krabíc a ističov, a nezabudnite ani na doplnkový tovar k nim, ako je sadra, spájacie a ukončovacie prvky, vývodky alebo prechodky. Budú sa káble ťahať interiérom alebo exteriérom, v stenách alebo pod podlahou? Tomu totiž treba prispôsobiť aj výber inštalačných krabíc. Niekedy potrebujeme krabicu umiestniť na omietku, inokedy by sme ju radšej zamaskovali pod omietku, a nezabúdame ani na kryty na inštalačné krabice, ktoré sú dostupné v rôznych tvarových, farebných a veľkostných prevedeniach. Ak máte radi moderné riešenia elektroinštalácií, zaujmú vás vstavané zásuvkové panely alebo výklopné stolové zásuvky, ktoré sa tvária mimoriadne elegantne v čase, keď ich nevyužívate, a v prípade potreby sa premenia na zdroj elektrickej energie. Predstavte si, ako efektne by to vyzeralo na kuchynskom ostrovčeku alebo vašom písacom stole v pracovni… Ak máte pri výbere vhodných produktov na elektroinštaláciu zmätok, obráťte sa na odborníkov, ktorí nájdu to najlepšie riešenie pre vašu domácnosť i firmu.

Text:PR