Na čo sa zamerať pri výbere dverí

Vybrať si vhodné interiérové dvere nemusí byť tak jednoduché ako sa zdá. Spôsob a smer otvárania, materiál, farba, bezpečnosť, výška a šírka sú len základom, ktorý pri ich kúpe treba brať do úvahy.

Na čo sa zamerať pri výbere dverí
Na čo sa zamerať pri výbere dverí (Foto: eurookna-drevar.sk)

Dnešný trh ponúka množstvo dverí, nie len čo sa týka farebného prevedenia, ale aj materiálu, bezpečnosti a dizajnu. Ak robíte v byte menšiu rekonštrukciu určite príde aj na výmenu dverí. Vybrať si z veľkého množstva výrobcov a spoločností môže byť niekedy problém. Na čo sa pri ich výbere zamerať zistíte teraz.

Rozmery a smer otvárania

Ak sa chystáte vymeniť staré interiérové dvere za nové zamyslite sa či ich smer otvárania má byť taký istý ako pri tých starých. V tomto momente môžete zmeniť nie len smer otvárania, ale aj ich šírku a výšku. Nezabúdajte ale, že ak chcete mať dvere široké napr. 70 cm otvor na ne by mal mať 80 cm. Na výšku pridajte 5 cm.

Ak budete kupovať dvere s rozmerom 70 cm je potrebné aby otvor v stene mal šírku 80 cm.

Bežne používané rozmery dverí

  • 60 cm – najmenšia bežná šírka dverí (otvor má rozmer 70 cm) – komora, šatník, chodba
  • 70 cm – WC, kúpeľňa
  • 80 cm – kuchyňa a obytné miestnosti (obývačka, izba, spálňa,…)
  • 90 cm a viac – vchodové dvere – tu je dobré brať do úvahy aj bezpečnosť, prestup tepla a aj ich životnosť.

Ak hľadáte vstupné dvere do vchodu obytného domu budú určite viac namáhané ako vstupné dvere do bytu, alebo rodinného domu.

Otváranie dverí

Či sa majú dvere otvárať na pravú, alebo ľavú stranu si môžete vybrať. V závislosti od toho sa namontujú pánty a kľučka. Ide o tzv. klasické (jednokrídlové) dvere.

Ak ale chce širšie dvere ako je bežná ponuka môžete to riešiť dvojkrídlovými dverami. Sú vhodné do veľkých miestností, kde môžu mať aj estetický charakter.

Posuvné dvere sa hodia do menších miestností a izieb, kde je málo miesta na otvorenie dverí. Posuvné dvere sa môžu posúvať pozdĺž steny, alebo sa môžu zasunúť do puzdra. Ak sa rozhodnete pre tento variant potrebujete v stene väčší otvor (aj na puzdro)

Materiál

Materiál je dôležitý – v závislosti od neho sa odvíja nie len cena dverí, ale aj ich hmotnosť, zvuková a tepelná izolácia a aj bezpečnosť. Dvere z masívu vám dlho vydržia, majú perfektné zvukové a tepelné izolačné vlastnosti, ale ak ich dáte do miestností kde je vlhko (kuchyňa alebo kúpeľňa) začnú sa prehýbať.

Môžete si ale vybrať dvere, ktorých výplň tvorí polystyrén, drevotrieska, MDF doska, alebo papierová voština. Sú lacnejšie a s vhodnou povrchovou úpravou budú na nerozoznanie od dverí z masívu.

Text:PR