6 dôvodov, prečo je tepelné čerpadlo tým pravým zdrojom tepla

Plánujete stavať dom a nemôžete sa rozhodnúť, čím budete kúriť? Možností je dnes toľko – plynový kotol, elektrokotol, drevo, krbové kachle, podlahové kúrenie, tepelné čerpadlo … My vám dnes prinášame 6 výhod práve tepelných čerpadiel. Možno vám to rozhodovanie uľahčí.

6 dôvodov, prečo je tepelné čerpadlo tým pravým zdrojom tepla
6 dôvodov, prečo je tepelné čerpadlo tým pravým zdrojom tepla (Foto: unsplash.com)

1. Sú ekologické
Znečistenie ovzdušia je stále väčším problémom. Preto sa aj politici snažia podporovať ekologické zdroje vykurovania. Tepelné čerpadlá šetria životné prostredie. Ich používanie totiž nezvyšuje množstvo emisií vo vzduchu. Hoci je obstaranie čerpadla drahšiou záležitosťou, môžete využiť Kotlíkovú dotáciu. Vďaka nej by sa postupne malo zo starých ručne obsluhovaných kotlov na tuhé palivá prejsť na niektorý z (pre prírodu) šetrnejších zdrojov vykurovania.

2. Sú samoobslužné
Objednať palivo, skladať uhlie, štiepať drevo … to je vďaka tepelnému čerpadlu minulosť. Tento spôsob vykurovania je absolútne bezobslužný. Čerpadlo si energiu berie z vody, zeme alebo vzduchu. Pred vykurovacou sezónou ho stačí len skontrolovať a zapnúť.

3. Vie komunikovať s mobilným telefonom
Technológie idú stále dopredu, a tak nie je divu, že aj vaše tepelné čerpadlo môže komunikovať s mobilným telefónom. To sa hodí v prípade, že sa chcete v zime vracať do dokonale vyhriateho domu. Jednoducho dáte čerpadlu na diaľku príkaz, a ono začne v požadovanú dobu kúriť.

4. Funguje Ako klimatizácia
V letných horúčavách môžete niektoré tepelné čerpadlá využiť aj ako klimatizáciu. Chladia rýchlo a účinne.

5. Spolupracujú s fotovoltaikou
Tepelné čerpadlo sa dokáže prepojiť aj s fotovoltaickou elektrárňou a odoberať z nej nadbytočnú energiu. Tú potom premení na teplo, ktoré buď uloží vo výmenníku, alebo použije na vyhriatie nehnuteľnosti.

6. Sú nezávislé na cenách komodít
Sledovať ceny plynu, dreva či uhlia musia všetci, ktorí s nimi kúria. A tiež musia počítať s tým, že sadzby môžu prudko vzrásť. To sa potom samozrejme odrazí na vyššom účte za kúrenie. Keďže tepelné čerpadlo získava energiu z okolitého prostredia, je na cenách komodít nezávislé.

Text: PR