Hľadáte do svojej záhrady okrasné trávy? Vsaďte na tieto!

Kto by nechcel mať peknú záhradu! Ak sa už rozhodneme pre zeleň za domom, väčšinou by mala spĺňať aj nejakú tú estetickú funkciu, nielen praktickú v zmysle sadenia a zberu úrody. Okrasné trávy v sebe spájajú dva v jednom: nielen že sú estetické, ale dokážu potlačiť aj škodlivú burinu. O ktorých konkrétne hovoríme?

Hľadáte do svojej záhrady okrasné trávy? Vsaďte na tieto!
(zdroj: unsplash.com)

Ako, kedy a kde vysádzať?

V prvom rade si treba povedať, v akých záhradách a na akých miestach sa okrasným trávam darí. Keďže nie sú náročné na vodu a vyžadujú skôr suchšiu priepustnú pôdu, vyhnite sa tým miestam v záhrade, kde hrozí premokrenie.

Ak majú trávy, ktoré sa chystáte vysádzať, koreňový bal, môžete ich sadiť prakticky kedykoľvek. Ak si však chcete byť naozaj istí, najlepšie je okrasné trávy sadiť na jar.

Okrasné trávy vo voľnej pôde poväčšinou ani nie je potrebné hnojiť, no niektorým druhom, ako napríklad perovec alebo ostrica, živiny navyše pomôžu.

Samozrejme, ak sadíte v kvetináčoch, hnojeniu sa nevyhnete – ale ani v tomto prípade nie je dobré prehnať to, lebo prehnojenie spôsobuje vymŕzanie, hnitie alebo poliehanie.

Potrebujete nové kvetináče alebo čokoľvek do záhrady? Stavte na nakupovanie online z pohodlia domovu a ušetrite vďaka tomu, že použijete zľavový kód Merkury Market.

Najobľúbenejšia tráva slovenských záhrad

Nikdy svoje trávy nerežte na jeseň: v prípade dažďa, či dokonca snehu totiž hrozí, že vlhkosť prenikne do srdca rastliny, a tá potom vyhnije. Všetky rezy vrátane rozmnožovania si nechajte radšej na jar, aj keď rozmnožovať trávy môžete aj v jeseni.

Čo sa týka zazimovania, na zimu odporúčame trsy zviazať. Niektoré druhy sú natoľko teplomilné, že zimu dokážu prečkať len vysadené v nádobe v pivnici, iným postačí aj hrejivá nástielka.

Teraz sa pozrime na konkrétne druhy, ktorým sa u nás dobre darí a ktoré určite u seba v záhrade oceníte. V slovenských záhradách je asi najobľúbenejší perovec. Kvitne celé leto a darí sa mu rovnako dobre na slnečnom stanovišti, aj v čiastočnom tieni. Nemá vysoké nároky na vodu (takže ho nemusíte polievať) a vo vhodných podmienkach sa rozmnoží dokonca aj bez vašej pomoci.

Nezabúdajte kosiť

Počuli ste už o pampovej tráve? Táto nenáročná rastlina si získala obľubu najmä vďaka svojim bohatým metlinám. Najviac jej vyhovuje suchšia priepustnejšia pôda a slnečné stanovište. Hodí sa ako solitér, lebo v menšom a užšom priestore môže zabrať veľa miesta.

Kavyľ je menšia dekoratívna tráva, ktorej kvety priam lákajú k pohladeniu. Je mrazuvzdorný a nepotrebuje ktovieakú zálievku. Dorastie síce len do výšky asi pol metra, ale vyníma sa veľmi pekne napríklad v spoločnosti echinacey, rebríčka alebo astier.

Množstvo krásnych druhov a k nim prislúchajúcich odrôd má aj ostrica. Patrí sem napríklad ostrica šimenská, ktorá pochádza až z Japonska, a kvitne v apríli až máji. Na zimu je ju nutné nastielať, ale inak je nenáročná a pre menšie rozmery je vhodné aj jej pestovanie v nádobách.

Na to, aby u vás vynikli okrasné trávy, je dobré mať tú klasickú pod kontrolou. Pravidelné kosenie je preto v záhradách priam nevyhnutnosťou – na to, aby ste ho zvládli s ľahkosťou, využite naše tipy na najlepšie AKU kosačky, poprípade si nejakú rovno kúpte so zľavou vďaka Planeo zľavovému kupónu.