Inteligentný dizajn detskej izby priateľský k rozvoju vášho dieťaťa

Jedným z citlivých momentov domu je usporiadanie detskej izby. Mnoho rodičov sa na úkor tejto miestnosti snaží obetovať veľkosť obývacej izby alebo spálne a vytvoriť tak deťom dostatočne veľký priestor pre ich rozvoj. Krása a funkčnosť však nie sú všetko. Vývoj vášho dieťaťa ovplyvňuje aj aktuálny dizajn a zariadenie.

Inteligentný dizajn detskej izby priateľský k rozvoju vášho dieťaťa
Inteligentný dizajn detskej izby priateľský k rozvoju vášho dieťaťa (Foto: PR)

Dobrou správou je, že k nemu nepotrebujete zbytočne drahé kusy nábytku ani veľa hračiek. Sú to jednoduché princípy, ktoré deťom pomôžu vyrastať inteligentne a nezávisle.

Skontrolujte, či má dieťa svoj vlastný stôl

Pre správny rozvoj detí sú veľmi dôležité kvalitné postele. Nesmie im však chýbať ani hracia plocha. Malá stolička alebo stôl, na ktorom sa môžu zahrať, niečo prečítať alebo mať čajové večierky s hračkami, ich naučia užitočným zručnostiam.

Napríklad správnemu správaniu pri stole, koordinácii rúk alebo lepšej motorike. Navyše, pri stole je pozornosť dieťaťa takmer stopercentná. Dôležité však je, aby bolo toto vybavenie primerané aj veku dieťaťa. Potom sa bude cítiť pohodlne a slobodne, čo prispieva k jeho fyzickému rozvoju.

Dajte im množstvo úložného priestoru

Mnoho rodičov vybavuje detské izby úložnými priestormi, no často pritom zabúdajú, aby boli prístupné aj deťom. Ak to nemôžu byť z dôvodu malej výšky police a šatník, využite rôzne boxy, koše a vedrá, ktoré sú najjednoduchším spôsobom, ako udržať v tomto priestore poriadok.

Deti sa potom naučia triediť veci do novej skrine na základe veľkosti, farieb a počtu. Trénujú si tým svoje zručnosti, ktoré prispievajú k rozvoju ich mozgovej kôry.

Inteligentný dizajn detskej izby priateľský k rozvoju vášho dieťaťa
Inteligentný dizajn detskej izby priateľský k rozvoju vášho dieťaťa (Foto: novynabytok.sk)

Využite originálnu výzdobu

Jedným z ekonomicky najvýhodnejších spôsobov zdobenia detskej izby je urobiť tieto veci sami. Zdobenie detskej izby je jednou z najzaujímavejších aktivít. Dobré však je, ak do celého procesu zapojíte aj samotné dieťa. Naučí sa originalite, spozná krásu a bude vedieť realizovať svoje nápady. Zdanlivo jednoduché úlohy, ktoré dnes mnohým mladým ľuďom chýbajú.

Zaistite im správne a potrebné množstvo svetla

Všetko, čo v detskej izbe je a bude, by malo prejsť starostlivým uvážením rodičov, pretože práve oni sú zodpovední za pohodlie a bezpečnosť v miestnosti, v ktorej dieťa rastie. Zabudnúť na dostatočné osvetlenie by preto nebolo rozumné. Ide predsa o priestor pre hru, relax, spánok aj vzdelanie.

Pri jeho výbere by ste v prvom rade mali brať ohľad na funkčnosť a intenzitu. Dôležitý je aj vek, režim a činnosti, ktorým sa vaše dieťa venuje. Dobre urobíte, ak skombinujete jedno hlavné osvetlenie (stropné, lustrové) a sekundárne, napríklad vo forme stolovej lampy alebo iného svietidla. Výhodou je, že osvetlenie dnes môžete inštalovať aj na originálny nábytok a v rôznej intenzite či farbe, čo deti iste ocenia.

Vytvorte im ideálne podmienky na relax

Základom je samozrejme kvalitná a pevná posteľ, no nesmiete zabudnúť ani na dobré matrace. Mali by ste v tejto súvislosti vyhodnotiť všetky klady a zápory tohto významného produktu, pretože správna voľba bude v budúcnosti kľúčom k absencii problémov s pohybovým aparátom dieťaťa. Len vysoko kvalitné matrace poskytnú deťom pohodlný spánok a prispejú k ich zdraviu a vytvoria základ pre správne držanie tela.

Zamyslite sa nad tým, ako využiť najprirodzenejší priestor detí na stimuláciu ich kognitívneho rozvoja a zariaďte im ho tak, aby podporoval všetky dôležité veci.

Text:PR