Kožené sedačky – nesmrteľná klasika obývačky

Kožené sedačky sú v rámci nábytku nesmrteľnou klasikou. Kvalitná koža je prírodným materiálom, ktorý dýcha a prináša do interiéru kúsok elegancie a príťažlivej živelnosti. Navyše, prežijú skoro čokoľvek.

Brown vintage interior with old leather sofa - 3d rendering

Vydrží takmer navždy

Životnosť kožených sedačiek ovplyvňuje aj ich správne používanie. Ak chcete, aby farba sedacej súpravy vydržala čo najdlhšie sýta a žiarivá, je potrebné ju chrániť predovšetkým pred priamymi slnečnými lúčmi. Ak ju ale z priestorových dôvodov musíte umiestniť pod okno, zabezpečte jej dostatočný tieň závesom či žalúziami. Kožené sedačky by sa mali umiestňovať čo najďalej od vykurovacích telies. Odporúča sa vzdialenosť aspoň 50 cm. Tak nebude dochádzať k nadmernému vysúšaniu a následnému popraskaniu kože.

Kožený poťah vo všeobecnosti vydrží až trikrát dlhšie ako ten látkový. Ak je pre vás pri výbere dôležitá dlhá trvanlivosť, vyhnite sa sedačkám, kde sa prírodná koža kombinuje s jej imitáciou. Tá sa zvyčajne nachádza na zadných a bočných častiach a keďže ide o menej kvalitný materiál, skracuje sa aj celková životnosť sedačky.

Jednoduchá údržba

Koža je skvelým materiálom aj z hľadiska údržby. Či už ju oblejte, ušpiníte alebo ju vaše deti pomaľujú, stačí ju jednoducho vyčistiť a je ako nová. Tiež sa v nej nedrží toľko prachu a zvieracích chlpov ako v prípade látkových poťahov. Do čistých sedačiek sa roztoče určite neusadia.

Nadčasový vzhľad

Pri sedačkách s látkovým poťahom hrozí, že vami vybraný štýlový vzor o niekoľko rokov vyjde z módy. Toto sa ale pri koži nemôže stať. Kožené sedačky budú moderné navždy. Veď prvá bola vyrobená už v 17. storočí a dodnes nás jej nadčasový vzhľad neomrzel a stále je v kurze. Keďže sa kožené sedačky spájajú aj s vyššou cenou, jej stále moderný štýl sa oplatí.

Foto: Bigstockphoto