Masívny nábytok

Pri zariaďovaní nového príbytku alebo znovuzariaďovaní vášho súčasného bývania sa hodí siahnuť po nadčasových kúskoch, ktoré budú vyzerať zaujímavo a moderne aj po rokoch. Výbornou alternatívou je v tomto prípade vyskúšať nábytok z masívneho dreva.

Masívny nábytok
Masívny nábytok (Foto: palisander.sk)

Pre koho je vhodný masívny nábytok?

Pre svoj interiér si je vhodné zvoliť masívny nábytok najmä, ak chcete vytvoriť nadčasový dojemnechcete príliš často obmieňať základné vybavenie domácnosti. Pre masívny nábytok hovorí v tomto prípade aj fakt, že veľmi dlhú životnosť – tvrdé druhy dreva sú obzvlášť vhodné do miestností, kde je zvýšený pohyb. Takisto ich privítajú domácnosti s malými deťmi.

Pokiaľ chcete sofistikovanejší interiér, siahnite po nábytku z exotických druhov drevín. Vyhľadávané sú najmä odrody ako indický palisander, mango či akácia. Luxusne pôsobí povrchová úprava voskom alebo tmavé moridlo. Nevýhodou je, že tieto dreviny sú finančne náročnejšie. Pokiaľ chcete dosiahnuť podobný efekt, môžete vyskúšať lokálne dreviny ako dub, buk či smrek. Siahnite po nábytku v tmavej farbe, ktorý pôsobí v kombinácii s vhodnými doplnkami veľmi elegantne.

Bývanie v prírodnom štýle

Výrobky z masívneho nábytku sú nevyhnutnosťou každého milovníka vidieckeho či rustikálneho štýlu. Čoraz viac ľudí vyhľadáva práve takéto zariadenie do svojich domácností, pretože masívne drevo v jemných medových odtieňoch navodzujem hrejivú atmosféru domova. Navyše vám môže pripomínať príjemné večery strávené na horských chatách v prírode.

Kľúčom vidieckeho štýlu sú tak prirodzené odtiene dreva bez použitia prídavného moridla. Vhodné je vyberať lakované kúsky, pretože táto povrchová úprava predlžuje životnosť vášho nábytku. Takýto nábytok je ideálne skombinovať s prírodnými tkaninami, kožušinami či rôznou keramikou a maľbami.

Pri voľbe farebnej palety však zostaňte pri zemi – a to doslova. Zemité tóny sú tým pravým, čo vyčarím rustikálnu atmosféru. Pokiaľ ste viac milovníkom provensálskeho štýlu, biela sivá budú tou základnou paletou pre vás. Nezabudnite ich skombinovať s doplnkami v pastelových odtieňoch či sviežou zelenou v podobe kvetín.

Najnovšie trendy v masívnom nábytku

Aj oblasť masívneho nábytku sa neustále vyvíja a ponúka nové moderné kúsky podľa najnovších trendov. Jedným z nich je používanie starého masívneho dreva, ktoré je charakteristické svojou viacfarebnosťou, preto sa aj sériovo vyrábané kúsky navzájom od seba odlišujú. Takýto nábytok vyvoláva príjemný vintage dojem, ale je vhodný aj do minimalistických interiérov pre ich oživenie.

Ďalším trendom je kombinácia masívneho dreva s kovovými prvkami. Či už ide o nahrubo kovanú liatinu alebo rôzne leštené zliatiny, takýto nábytok pôsobí veľmi moderne a futuristicky. Uplatnenie nachádza najmä v interiéroch zariadených v industriálnom štýle, kde spája funkčnosť s dizajnom. Typické pre tento štýl je časté použite dreva s neopracovanými hranami s lakovanou povrchovou úpravou.

Investícia do budúcnosti

Keďže má masívny nábytok dlhú životnosť, jeho kúpa je predovšetkým investíciou do budúcnosti, nakoľko je veľmi pravdepodobné, že vám bude slúžiť dlhé roky. Preto si je potrebné ešte pred kúpou vami vybraných kúskov dôsledne overiť kvalitu, najmä pri výbere drahšieho nábytku.

Pokiaľ máte možnosť, zistite si vopred, z akého typu dreva je váš nábytok vyrobený. Takisto je dôležité poznať jeho povrchovú úpravu, neváhajte sa opýtať ani na správnu starostlivosť čistenie nábytku. Kvalitný nábytok z čistého masívneho dreva by mal mať jemnú prírodnú vôňu a rozhodne by nemal zapáchať po chemických látkach či lepidlách (vtedy je možné, že ide len o drevotriesku s povrchovou drevenou úpravou).

Text: PR