Zemné vruty a zemný vrták. Aký je medzi nimi rozdiel

Rozhodli ste sa, že svoj pozemok potrebujete oplotiť a trochu vás súri čas? Máme pre vás malé tipy, ako prácu urýchliť a zefektívniť. Už je za nami doba, kedy sme na hotový plot museli čakať celé leto. Kratšie panelové oplotenia je dnes možné postaviť už za jeden deň.

Zemné vruty a zemný vrták. Aký je medzi nimi rozdiel
Zemné vruty a zemný vrták. Aký je medzi nimi rozdiel (Foto: martinec.sk)

Ak sú vašou voľbou ploty so stĺpikmi, viete, že jednotlivé stĺpiky musíte osádzať do zeme aspoň do 60 cm hĺbky. Aby sa predišlo príliš širokému rozkopaniu okolia (napríklad pri kopaní rýľom), je vhodné siahnuť po špeciálnom vrtáku. Zemný vrták urýchľuje hĺbenie a keďže kopaná jama rýľom či lopatou má až päť násobne väčší objem, zároveň aj šetrí použitý betón. Priemer jamy vŕtanej zemným vrtákom je iba 15 cm.

4-hranné pletivo/poplastované pletivo je často využívané ako oplotenie firemných areálov. Je dostatočne pevné a odolné. Jeho inštaláciu urýchľujú najmä zemné vruty, ktoré si ľudia často zamieňajú za už spomínané vrtáky. Pomocou zemných vrutov sa práca na oplotení ešte viac zefektívni. Nie je potrebné kopať jamy do zeme pre betónové pätky, nepoužíva sa žiaden betón. Namiesto betónovania sa zavŕta do zeme vrut a naň sa pevne osadí stĺpik. Keďže nie je potrebné čakať na vytvrdnutie betónu, môžu sa následne naťahovať šponovacie drôty a samotné pletivo. Montáž oplotenia na zemné vruty je výhodná aj v chladnejšom ročnom období, nie je viazaná iba na teplé letné mesiace (ako je to v prípade betónovania).

Ak si chcete prácu ešte viac uľahčiť, stavte na tzv. skrutkové piloty. Sú to stĺpiky, ktoré majú v spodnej časti závit (kruhový, ale aj hranatý – to závisí od preferencií). Vďaka pilotám nebudete musieť montovať stĺpiky na zemné vruty, spravíte všetko v jednom kroku.

Text:PR