10 kreatívnych spôsobov využitia PVC rúr

Či už si idete do obchodu kúpiť nový kus, alebo plánujete využiť nejaké staršie z pivnice, tu máte niekoľko tipov na ich použitie inde ako pri stavbe alebo rekonštrukčných prácach. Rozhodne ich ale nevyhadzujte, pretože ich využitie je naozaj rôznorodé.

Vinotéka

Dlhší kus rozrežete na veľkosť vínovej fľaše, ostré hrany obrúsite napríklad brúsnym papierom a následne všetko spojíte dokopy tavným, alebo iným lepidlom. Samozrejme, tento stojan nemusí slúžiť iba na víno, to už záleží na vašej tvorivosti.

Držiak na fén

Ženy asi často mávajú problém, kam odložiť fén, keď ho zrovna nepoužívajú, hlavne v bytoch s malými kúpeľňami. Mohla by pomôcť PVC rúra zvislo pripevnená ku stene, ale ak máte možnosť položiť ju vodorovne, lepšie poslúži „koleno“. Spodnú časť tohto ohybu je dobré zaťažiť (zaliať betónom) aby sa držiak neprevracal.

Stojan

Tenké PVC rúrky je možné veľmi prakticky využiť ako držiak na náramky, náhrdelníky atď. Ak chcete aby vám remienok z hodiniek udržal tvar aj keď ich nebudete dlhšie nosiť, nasaďte ich na PVC rúrku a problém je vyriešený. Ak si trúfate, využijete ich aj vo väčšom. Čo tak spraviť si stojan na bicykle?

10 kratívnych spôsobov využitia PVC rúr
Kreatívny stojan na bicykle z PVC rúr

Na kancelárske potreby

Úzke kúsky rúr zlepené dohromady perfektne poslúžia ako držiak na pracovnom stole. Môžete si potreby roztriediť a nebudú sa miešať. Ak ich pekne ozdobíte, stôl dokážu oživiť aj po estetickej stránke. Ak držiak plánujete presúvať, ako dno poslúži kus kartónu.

Váza

Alebo skôr jej obal. Kus PVC rúry postavte na požadované miesto a vložte do neho pohár s vodou. Vhodné je rúru nastriekať farbou, ktorá bude ladiť so zariadením vášho bytu.

Lampa

PVC rúra, ktorá je zvislo narezaná, pôsobí ako veľmi moderná lampa. Na osvetlenie ale radšej použite zdroj svetla, ktorý neprodukuje teplo (LED). Pre nákup originálnych kúskov odporúčame sledovať aj ponuku rôznych eshopov. Aby bol nákup čo najvýhodnejší, odporúčame pozrieť za zľavami na http://www.zlavove.sk/ alebo https://www.ikupony.sk/, kde sú kupóny na zľavy v podobe zľavových kódov, zliav, výpredajov, akcií a špeciálnych ponúk do stoviek obľúbených internetových obchodov.

Botník

Na jeho vytvorenie použijete rovnaký postup ako pri vinotéke, len si dĺžku jedného kusu prispôsobte podľa veľkosti nôh členov rodiny. Určite bude lepšie, ak použijete rúru s o niečo väčším priemerom. Po dokončení môžete PVC botník ozdobiť namaľovaním, tapetou alebo len nálepkou. Prípadne namiesto topánok poslúži na dáždniky alebo gitaru.

10 kratívnych spôsobov využitia PVC rúr
Dobre poslúži aj na dáždniky alebo gitaru

Priečka či stavebný prvok

Ak dlhé kusy PVC rúr zlepíte vedľa seba, vznikne vám niečo ako prenosná stena. Zaujímavé efekty sa dajú dosiahnuť zlepením rúr s rôznym priemerom a následným vyzdobením. Ak by ste to chceli však zaradiť pri podnikaní, ako napríklad originálny kúsok pri realizácii stavieb a rekonštrukcií, tu by vás malo zaujímať aj ich spracovanie, narábanie, či výroba a s nimi podľa zákona o odpadoch aj príslušná organizácia zodpovednosti výrobcov.

Ozdoby

V tomto prípade je to naozaj o vašej kreativite. Ale jeden tip pre najbližšie obdobie je adventný veniec. Vytvorte si štvorec z rúr, nastriekajte ho farbou, do rohov nalepte sviečky a do stredu naukladajte šišky a iné ozdoby. Ako dno opäť môžete použiť kartón.

Teraz už viete ako si uľahčiť život. Vo väčšine prípadov je to veľmi jednoduché, výsledok si môžete veľmi ľahko prispôsobiť. PVC rúry nie sú jeden z najdrahších materiálov a farebný sprej vám za pár eur vytvorí farbu, ktorú ste možno ani sami nečakali.

Foto: ilustračné – zdroj flickr.com