Aké budú podlahové trendy na rok 2021?

Móda a estetické cítenie zasahujú do všetkých oblastí života. Výnimkou nie je ani interiérový dizajn, ktorý rovnako podlieha rôznym módnym trendom. Tie sa však často každým rokom menia. V článku sa preto zameriame na módne trendy v interiérovom dizajne na rok 2021, konkrétne v spojitosti s podlahou. Pokiaľ sa chcete o podlahách blízkej budúcnosti dozvedieť niečo bližšie, čítajte ďalej.

Aké budú podlahové trendy na rok 2021?
Aké budú podlahové trendy na rok 2021? (Foto: PR)

Aktuálne trendy pre podlahy v prvom rade vždy zohľadňujú funkčnosť a čo možno najľahšiu údržbu. Je to prirodzené, veď ide najmä o to, aby bola podlaha odolná tam, kde treba a nebolo ju treba meniť hneď pri prvom probléme.

Záťažovou skúškou pre vašu podlahu môže byť napríklad búracie práce v dome, vytopenie od susedov, sťahovanie či premiestňovanie nábytku alebo aj zaobstaranie si domáceho miláčika. Odborníci z Progo Bratislava, špecialisti na bezproblémové sťahovanie, tvrdia, že pri bežnom sťahovaní väčšina ľudí zabúda na možnosti, ako ochrániť podlahu pred ryhami spôsobenými premiestňovaním nábytku či bremien ako klavír, socha a podobne.

Okrem odolnosti a špecifík podlahy sa pri výbere zohľadňuje najmä dizajn a estetický súlad medzi podlahou a ostatnými súčasťami interiéru. Pozreli sme sa bližšie na to, ktoré typy podláh budú najviac žiadané v roku 2021.

Anhydritové potery

Liate potery predstavujú novšiu generáciu vo svete podlahových materiálov. Možno ich použiť v novostavbách, ale aj v starších domoch. Anhydritové potery sú efektívnym riešením podláh takmer v celom byte a dome, okrem priestoru kúpeľne, balkóna alebo exteriérov. Anhydritová liata podlaha neznáša vodu, to je jej jediné obmedzenie. Čo je však dôležité, je ideálnym kandidátom pre podlahové vykurovanie.

Drevené parkety a dlaždice

V súčasnosti je trendom v móde interiérového dizajnu retro. Ani v roku 2021 sa v tomto ohľade nič nezmení. Ak napríklad v starých domoch či bytoch obrúsite drevené parkety, naleštíte ich a navoskujete, okamžite dostanete želaný retro efekt. Je to jednoducho klasika, ktorá len tak nezmizne a vždy bude žiadaná. Drevené parky sa hodia aj ku škandinávskemu a rustikálnemu štýlu bývania, ktorého popularita z roka na rok čoraz viac narastá. Pozor si treba dať jedine na preferencie vo farbe a druhu dreva.

Dizajnéri na budúci rok predpovedajú, že najnovším hitom budú úplne originálne podlahy, ktoré si každý navrhne sám. Vzor aj farbu dreva. Prípadne stačí si len vybrať od jedného typu drevenej podlahy viac farebných odtieňov a pri pokládke ich striedať. To isté je možné urobiť aj s vinylovou či laminátovou podlahou so vzorom dreva.

Rovnako aj dlaždice sú klasikou, ktorá zostáva trendom i na budúci rok. Istou preferenciou však budú väčšie formáty dlaždíc. Dôvod je jednoduchý. Či už zvolíte výrazný alebo jemný vzor, svetlejší či tmavší odtieň, veľký formát vždy pomôže opticky zväčšiť daný priestor.

Koberce a bambus

Vo svete kobercov nastupuje jednoduchá elegancia. Trendom budú jednofarebné koberce s nízkym vlasom, čo podstatne zjednoduší ich údržbu. Aj napriek tomu, že koberce sú už dlhšiu dobu na ústupe, prírodné tóny sa budú vždy predávať. Pri kobercoch je navyše možné ľahko dosiahnuť skvelé efekty, a to s použitím niekoľkých menších kusových koberčekov ladených ako tón v tóne.

Ďalším trendom, ktorý stojí za zmienku, je bambusový vzhľad podlahy. Štruktúru bambusu je už dokonca možné nájsť aj vo vzorkách linolea. S vhodnými interiérovými doplnkami si tak môžete doma vytvoriť hotový zenový raj. Bambus si tiež našiel miesto v kúpelni. A nie, nemyslíme iba bambusové kefky, ale napríklad ide o jeden z materiálov na drevenú podlahu. Obľúbenosť bambusovej podlahy v kúpeľni tak čoraz viac narastá, a tento trend sa udrží aj budúci rok.

Laminátové podlahy

Ako sme už uviedli, do módy sa dostáva všetko, čo nejako súvisí s drevom. Preto budú žiadanejšie aj laminátové podlahy so zvýraznenou kresbou dreva, aby boli čo najviac autentické s klasickým prírodným materiálom. V tomto smere svoj význam majú aj rôzne typy opracovania laminátu. Ide najmä o kartáčovú štruktúru, hobľovanú a o štruktúru priečnych rezov po píle.

Čo je terrazzo?

Aj svet kamenných dlažieb má svoje vlastné trendy. Predovšetkým vo forme terazza. Ide o zmes cementu a drveného kameniva. Vyznačuje sa rôznou zrnitosťou, je možné ho brúsiť do vysokého lesku, prípadne mu ponechať matný povrch. Takáto zmes obsahuje rôzne veľké farebné úlomky, pričom je možné dosiahnuť aj extravagantnejší vzhľad podlahy. Preto sa tu fantázii medze nekladú, podobne ako pri drevených podlahách, aj tu sa dáva dôraz na individuálnu kreativitu.

Ďalšou výhodou je vysoká odolnosť tohto materiálu, ktorú získava vďaka impregnácii voskom, lakom či disperziou. Pôvodné terazzo podlahy obsahovali iba úlomky mramoru v cemente. Avšak dnes i v blízkej budúcnosti, bude módnym trendom používanie epoxidových základov, pričom okrem kameňov sa do tohto materiálu pridávajú ešte aj kúsky skla alebo zrkadla. Povrch sa následne brúsi a leští. Z toho dôvodu má podlaha dlhú životnosť a ľahko sa udržiava.

A ešte jedna dobrá rada na záver. Ak sa už chystáte vyberať podlahu podľa najnovších trendov myslite predovšetkým na to, že móda je zväčša premenlivá. Preto sa snažte pri svojom výbere o istú nadčasovosť, pretože podlahu, narozdiel od oblečenia, len tak ľahko nevymeníte.

Text: PR