Ako vybrať sprchový kút

Kúpeľňa je miestom pre oddych a relaxáciu, preto by mala plniť svoju funkciu čo najlepšie a pôsobiť na vás harmonicky. Rozhodli ste sa, že jej hlavným prvkom bude sprchový kút? Poradíme vám, ako sa pro výbere rozhodovať a zvoliť pre vás ten najvhodnejší.

Ako vybrať sprchový kút
Ako vybrať sprchový kút (Foto: krasnakupelna.sk)

Ste už pevne rozhodnutí, že si nechcete zaobstarať do kúpeľne vaňu? Môže to byť hneď z dvoch dôvodov – zvyčajne preto, že sa vám do kúpeľne jednoducho nevojde alebo ste skrátka zástancami praktickejšieho riešenia.

Sprchové kúty sú praktické hneď z niekoľkých dôvodov

  1. Ponuka sprchových kútov sa pohybuje v rôznych cenových reláciách. Veľa z nich je dostupných za veľmi príjemnú cenu.
  2. V kúpeľni zaberú v porovnaní s vaňou len minimum miesta. Sú ideálnym riešením do menších kúpeľní, v ktorých hraje úlohu každý centimeter.
Typy konštrukcií sprchových kútov
Typy konštrukcií sprchových kútov (Foto: krasnakupelna.sk)

Typy konštrukcií sprchových kútov

1) Bezrámová konštrukcia

Moderný kút je tvorený iba bezpečnostným sklom a pánty. Nerušene tak dotvára celok kúpeľne. U tohto typu kútov je nutné dbať na kvalitu podporných prvkov, ktoré zaručujú silnú stabilitu. Ide o kovanie, úchytky a rozpery. Možnou nevýhodou sú vyššie obstarávacie náklady, dnes už možno ale zaobstarať aj túto variantu v rozumnej cenovej relácii.

2) Polorámová konštrukcia

Ide tiež o modernú variantu. Je vybavená rámom, chýbajú však zvislé rámové profily. To je tiež dôvod, prečo vynikne lepšie samotná výplň sprchového kúta, a ten tak pôsobí celkovo elegantnejšie.

3) Rámy zasadené do obvodovej konštrukcie

Sú typické svojím zasadením výplne do rámu a sú tiež najrozšírenejšiou variantou. Ich nespornou výhodou je veľká stabilita, vďaka tomu znesú aj časté nešetrné zaobchádzanie. Sú vhodné do kúpeľní, kde možno očakávať častejšie používanie (napríklad sauny, športové šatne, a podobne).

Druhy výplne sprchového kúta

1) Sklenená výplň

Je tvorená bezpečnostným sklom a veľkou výhodou je jeho nenáročná údržba. Môžete vyberať z matných aj čírych skiel. Ak počítate s tým, že sa v kúpeľni môže zísť v jednej chvíli viac osôb, zvoľte kvôli súkromiu pri sprchovaní radšej sklo so vzorom. Sklenená výplň sa vyberá pri hliníkových alebo kovových rámov.

2) Plastová výplň – polystyrol

Tento druh výplne je používaný u kútov s plastovým rámom. Výhodou plastovej výplne je:

  • nižšia obstarávacia cena
  • nepriehľadnosť
  • nenáchylnost k poškriabaniu

Väčšina výplní má matné alebo vzorované prevedení, preto nie sú škrabance alebo usadeniny vodného kameňa tak viditeľné. Voľte radšej plast silnejší, ten tenkostenný nemá dlhú životnosť.

Sprchové dvere a varianty na ich otváranie
Sprchové dvere a varianty na ich otváranie (Foto: krasnakupelna.sk)

Sprchové dvere a varianty na ich otváranie

1) Posuvné otváranie

Volíme ho do menších kúpeľní. Výhodou tohto systému je, že nedochádza ku stekaniu vody na zem. Nevýhodou pojazdov je sťažená náročnosť čistenia. Pojazdy môžu byť časom opotrebované a následne môže dochádzať až ku zadrhávaniu. Sprchové dvere musia dokonale tesniť a je vhodné, aby boli doplnené systémom AntiBlock, ktorý zaručí tiché otváranie a zatváranie.

2) Zalamovacie otváranie

Je vhodné opäť pre menšie kúpeľne. Je nutné zvoliť väčšiu hĺbku sprchového kúta. Výhodou je, že voda zostáva vo vnútri sprchovej zóny a zalamovacie dvere tiež dobre izolujú.

3) Pántové, otočné otváranie

Hodí sa do väčšej kúpeľne, pretože dvere sa otvárajú smerom von. Aby ste zabránili vode stekajúcej na podlahu, obstarajte si dvere s odtokovou lištou. Pánty musia byť ideálne celomosadzné s kvalitným chrómovaním. Dvere s pántovými zatváraním sú určite menej náročné na údržbu. Ku všetkým plochám sa pri umývaní dvierok dostanete celkom jednoducho.

4) Zhrňovacie otváranie

Tento typ otvárania nájdeme u kútov s lamelovým systémom. Medzi jeho výhody patrí nízka obstarávacia cena, odolnosť, priestrannosť a možnosť úpravy rozmerov.

Tvar a veľkosť sprchovacieho kúta
Tvar a veľkosť sprchovacieho kúta (Foto: krasnakupelna.sk)

Tvar a veľkosť sprchovacieho kúta

Všeobecne logicky platí, že čím väčší priestor sprchový kút ponúka, tým vám v ňom bude pohodlnejšie. Myslite aj na to, že v ňom budete chcieť inštalovať prísavné či napevno namontované poličky pre vaše sprchové gély, šampóny a ďalšie potreby. Ideálna výška je v rozmedzí 190 – 200 cm (ak doma nemáte basketbalistu).

1) Obdĺžnikové sprchové kúty

Tento tvar je vhodný do veľkých kúpeľní, výhodou je komfort a luxusný priestor pri sprchovaní. Štandardný rozmer je 80×120 cm, ale výnimkou nie sú ani atypické rozmery.

2) Štvorcové sprchové kúty

Tie uvítate v menších kúpeľniach. Dostačujúci minimálny rozmer u tohto typu je 80×80 cm.

3) Štvrťkruhové sprchové kúty

Sú priestorovo najúspornejšiou variantou rohových kútov. Dostačujúci rozmer je 90×90 cm.

Sprchovací kút alebo sprchovací box?

Chcete mať s rekonštrukciou kúpeľne čo najmenej starostí? Zvoľte hotový sprchový box. Vďaka tomu sa nemusíte trápiť s výberom vaničky, zásteny, sprchovej batérie, sprchového panelu, a navyše budete mať istotu perfektného tesnenia po celom obvode boxu. Výhodou sú aj nízke obstarávacie náklady. Jediný problém tohto riešenia je, že príliš nevyhovuje požiadavkám na moderný dizajn.

Text:PR