Gabiónové ploty ako Prirodzené prírodné oplotenie

Mnoho ľudí sa pri výbere oplotenia orientuje na prírodné materiály, ktoré sú dobre kombinovateľné a pôsobia prirodzene. Rovnako ako väčšina prírodných materiálov, aj ploty z nich vyrobené si pre zachovanie vzhľadu a funkčnosti vyžadujú starostlivosť v závislosti od vlastností materiálu. Povrch dreveného plotu treba pravidelne ošetrovať a chrániť pred vplyvom vonkajších podmienok. Živý plot musíme neustále zastrihávať, aby sa nezmenil na divokú neforemnú vegetáciu obkolesujúcu náš dom.

Existujú však prírodné materiály, ktoré sú prirodzene odolné voči vplyvom počasia a svoj tvar nemenia ani po dlhých rokoch.

Reč je o čoraz obľúbenejšom gabiónovom plote. Okrem prírodného vzhľadu ponúka dlhú životnosť, odolnosť a najvyššiu možnú mieru súkromia.

Z hľadiska životnosti je veľmi dôležité dbať na kvalitné antikorózne ošetrenie pletivového koša. Najbezpečnejšia je dvojitá úprava, kedy je pletivo ošetrené pozinkovaním a vypalovanou polyesterovou farbou.

Ani gabiónový plot nemusí mať monotónny jednoliaty vzhľad. Kombináciou viacerých farieb alebo druhov výplňového kameňa môžete dosiahnuť originálny vzhľad, prípadne doladiť plot k farbe fasády domu.

Kto chce zájsť ešte ďalej, môže si gabiónovú skladačku ozvláštniť gabiónmi vyplnenými zeleňou. Na podobné účely sa používa napríklad hrab, ktorý dokáže gabióny zvnútra úplne zarásť. Pri tejto možnosti je nutné počítať s pravidelným zastrihávaním rastliny.

Text a foto: PR