Zariaďovanie detskej izby je pre rodičov vždy veľkou výzvou. Často bohužiaľ musia voliť kompromisné riešenie medzi cenou a kvalitou vybavenia – nehovoriac o preferenciách potomka. V neposlednom rade tiež často bojujú s nedostatkom priestoru. Elegantným riešením týchto problémov môže byť poschodová posteľ.
Mnohým z nás sa predstava poschodovej postele vôbec nepáči, lenže moderné poschodové postele už nemajú nič spoločné s nepohodlnými palandami z nášho detstva. V súčasnosti vyzerajú detské poschodové postele úplne inak, vyrábajú sa z kvalitných materiálov a ponúkajú množstvo vkusných a moderných dizajnov. Predstavujú tak praktické a inteligentné riešenie detských interiérov.
Poschodová posteľ pre jedno dieťa
Prečo zaobstarávať poschodovú posteľ pre jedno dieťa, keď má celú izbu pre seba? Lenže v prípade, že nemáte miesta nazvyš, je to ideálne riešenie. Pod zvýšenou detskou posteľou Vám razom vznikne priestor, ktorý možno využiť rôznymi spôsobmi. Umiestnite tu šatníkové skrine, komody na pomôcky a hračky, vytvoríte tu pracovný kút alebo sem postavíte rozkladaciu pohovku na príležitostné prespanie príbuzných a priateľov. Miesto môžete využiť aj ako herňu, uvidíte, ako bude Váš malý beťár šťastný, ak bude mať v izbe poschodovú posteľ so šmykľavkou.
Poschodové postele pre 2 aj 3 deti
Ak máte doma šibalov viac, je detská dvojposchodová posteľ často jediným riešením. Ak okrem dvoch až troch lôžok dokáže ponúknuť aj úložný priestor je tak skvelým riešením. Isto oceníte aj možnosť variabilného zostavovania postelí. Niektorí výrobcovia Vám umožnia zostaviť si konečnú podobu poschodovej postele podľa Vašich predstáv. Nemusíte sa preto nevyhnutne obmedzovať na klasický tvar dvoch postelí pod sebou, môžu byť zostavené napríklad do tvaru písmena „L“. Záleží tak na tom, ktorý variant Vám ušetrí viac miesta.
Základné pravidlá výberu detskej poschodovej postele
- Dbajte na to, aby posteľ bola vyrobená z kvalitných materiálov, ako je masív, MDF doska alebo laminát s hranou.
- Venujte pozornosť hrúbke materiálu, tá by mala byť vždy väčšia ako 20 mm. Poschodové postele z laminátu s hrúbkou 15 až 16 mm môžu byť nebezpečné.
- Povrchová úprava by mala byť vykonaná dyhou, alebo zdravotne neškodným náterom, pozor na papierové fólie nalepené nebezpečným lepidlom.
- Sústreďte sa na dizajn a konštrukciu postele. Má horné lôžko zábranu po celom obvode? Nie sú schodíky príliš prudké alebo vysoké? Schodíky by mali mať mantinely na oporu a dostatočne širokú nášľapnú plochu, prípadne by mali byť v šikmej, nie v zvislej polohe. Hrany poschodovej postele by mali byť zaoblené, aby sa predovšetkým menšie dieťa neporanilo.
- Dajte pozor na výšku jednotlivých lôžok. Na spodnom lôžku by sa malo dať posadiť, ale nie je nevyhnutné, aby sa tam pohodlne posadil dospelý. Veľký priestor medzi lôžkami totiž znamená príliš vysokú poschodovú posteľ (nad 180 cm). Príliš vysoko položené horné lôžko je hneď pri strope, kde je vydýchaný, suchý vzduch, a to ohrozí dieťa v zime, kedy sa kúri.
- Kvalitná poschodová posteľ by mala mať celkovú výšku maximálne do 170 cm, horné lôžko maximálne vo výške 160 cm.
- Na dolnom lôžku by malo spať mladšie z detí, a to najskôr od štyroch rokov.
Text:PR