Boj s vlhkosťou v dome – tipy ako sa jej zbaviť a odstrániť plesne

Na jeseň, keď je sychravejšie a viac prší, tak sa aj v našich domovoch zvyšuje miera vlhkosti, môžu sa objaviť aj plesne. Úroveň vlhkosti v interiéri je ovplyvnená viacerými faktormi, nie len počasím. Ako predchádzať vzniku plesní znížením vody doma a ako sa zbaviť už existujúcej plesne? Všetky rady a tipy nájdete v tomto článku.

Boj s vlhkosťou v dome – tipy ako sa jej zbaviť a odstrániť plesne (Foto: unsplash.com)

Možné príčiny zvýšenej vlhkosti v interiéri

Vlhkosť nie je váš nepriateľ, práve naopak. Aj v interiéri musí byť prirodzená miera vlhkosti, aby ste mohli ľahko dýchať. Príliš suchý vzduch môže vzniknúť v prekúrených priestoroch. Najlepšie je udržiavať vlhkosť na úrovni od 40 do 60 %. Ak je vlhkosť vyššia, tak sa už môžu začať tvoriť plesne a vlhnúť steny.

Čo môže spôsobiť vyšší podiel vlhkosti vo vzduchu? Ovplyvňuje to nedostatočné vetranie počas chladnejších mesiacov, varenie, sprchovanie, sušenie bielizne v interiéri, tepelné mosty (stret teplého a studeného vzduchu) a zle zvolené materiály pri stavbe domu alebo bytovky. Niektoré z týchto vecí sa dajú jednoducho zmeniť, s inými sa moc robiť nedá.

Ako sa zbaviť nadmernej vlhkosti?

Začnite malými zmenami, ktoré môžu veľmi ľahko ovplyvniť hladinu vlhkosti. Vetrajte všetky miestnosti – počas leta aj počas zimy. Nie len že bude izba plná čerstvého vzduchu a bude sa ľahšie vykurovať, ale zbavíte sa aj nahromadenej vlhkosti. Pri varení používajte digestor, zachytí paru zo všetkých hrncov.

Nábytok postavte vždy trochu ďalej od steny, aby sa tam nezachytávala vlhkosť. Steny môžu lepšie dýchať. A ako vyriešiť vlhkosť z mokrej bielizne, ktorá sa suší vo vnútri? Ak máte na to prostriedky, tak je najlepším riešením sušička bielizne.