Aké sú typy sťahovacích schodov na povalu?

Pôdne či nadstropné priestory s ťažkou prístupnosťou a zároveň málom miesta pod nimi. Klasické schodisko tu nevyužijete a riešenie v podobe klasického rebríka je nielen nepraktické, ale môže byť aj nebezpečné. Pohodlný výstup na povalu zaistia sťahovacie schody, s ktorými sa ľahko manipuluje. Aké typy sťahovacích schodov na pôdu si môžete zaobstarať?

Aké sú typy sťahovacích schodov na povalu?
Aké sú typy sťahovacích schodov na povalu? (zdroj: komerčný článok)

Základnou požiadavkou na podkrovné sťahovacie schody je dnes predovšetkým bezpečnosť, ľahká manipulácia a kvalitné materiálové prevedenie. „Drevené podkrovné schody v porovnaní so schodmi s celokovovou konštrukciou už zo svojej podstaty horšie odolávajú klimatickým výkyvom. Časom tak vplyvom vlhkosti a teplotných zmien hrozí ich pokrútenie či iné poškodenie, ktoré môže mať vplyv na stabilitu schodov a ich funkčnosť. Určite preto odporúčam voliť celokovové sťahovacie schody, ktoré sú materiálovo stabilné,“ hovorí Petr Paksi, obchodný riaditeľ spoločnosti JAP FUTURE, ktorá sa výrobou podkrovných sťahovacích chodov zaoberá už 30 rokov. Výber konkrétneho modelu sa potom odvíja od toho, v akom priestore budú schody slúžiť a aké vlastnosti od nich očakávame.

Prehľad jednotlivých typov sťahovacích schodov

Sťahovacie schody ARISTO – s hodnotou tepelného prestupu U = 0,66 W/m2.K sú vhodné pre pasívne a nízkoenergetické domy (normou stanovená maximálna hodnota tepelného prestupu pri PD je U = 0,8 W/m2.K). Majú plechové sendvičové veko s integrovanou tepelnou a protipožiarnou izoláciou – deklarujú požiarnu odolnosť 45 minút. Súčasťou konštrukcie je horný drevotrieskový nadstavec s vekom, ktoré uzatvára priestor schodov zhora. Schody ARISTO sú tvorené celokovovým rozkladacím rebríkom. „Pre komfortnú obsluhu sťahovacích schodov ARISTO slúži pár vinutých tlačných pružín, ktoré odľahčujú dva diely samotného rebríka pri jeho otváraní a skladaní,“ dopĺňa Petr Paksi.

Podkrovné schody ARISTO sú ponúkané v rozmeroch od 1200 × 600 mm do 1400 × 700 mm, v dĺžke od 2400 do 3100 mm.

Aké sú typy sťahovacích schodov na povalu?
(zdroj: komerčný článok)

Sťahovacie schody KOMBO – rovnako ako schody ARISTO spĺňajú prísne nároky PD a NED domov, ich hodnota tepelného prestupu U = 0,71 W/m2.K. Schody KOMBO taktiež disponujú plechovým sendvičovým vekom s integrovanou tepelnou a protipožiarnou izoláciou aj horným drevotrieskovým nadstavcom s vrchným vekom. Deklarujú požiarnu odolnosť po dobu 30 minút. Ich konštrukciu tvorí harmonikový rebrík s charakteristickým nadväzujúcim zaoblením. Táto špecifická konštrukcia umožňuje pohodlný aj bezpečný výstup na povalu, pretože kovové bočnice zároveň slúžia ako praktické úchyty. „Úplnou samozrejmosťou je potom sťahovacia tyč, ktorá vám ľahko pomôže stiahnuť schody KOMBO dole bez vynaloženia väčšej sily,“ informuje Petr Paksi z JAP FUTURE.

Štandardné rozmery typu KOMBO sú 900 × 700 mm, 1000 × 700 mm a 1100 × 700 mm. Ich dĺžka je od 2200 do 3200 mm.

Aké sú typy sťahovacích schodov na povalu?
(zdroj: komerčný článok)

Sťahovacie schody LUSSO – sú dostupné v troch variantoch: LUSSO, LUSSO PP a LUSSO ZP. Protipožiarne LUSSO PP, ktoré deklarujú požiarnu odolnosť po dobu 20 minút, a zateplené LUSSO ZP sú vhodné skôr do neobytných miestností, v ktorých voči podkrovným priestorom nevzniká teplotný rozdiel vyšší ako 10°C. Nezateplenú variantu LUSSO je možné inštalovať do priestorov s teplotným rozdielom vo vzťahu k povale nižším ako 5°C. Tvar sťahovacích schodov LUSSO je rovnako ako pri schodoch KOMBO harmonikový s charakteristickým nadväzujúcim zaoblením, kedy oká kovových bočníc vytvárajú oporné úchyty.

Sťahovacie schody LUSSO sa štandardne vyrábajú v rozmeroch od 700 × 500 mm až do 1200 × 700 mm. Ich dĺžka môže byť od 2200 do 3200 mm.

Aké sú typy sťahovacích schodov na povalu?
(zdroj: komerčný článok)

Sťahovacie schody VERTICAL – sú vhodnou alternatívou v prípade, že nie je možné kotviť schody do stropu. Ich jednoduché drevotrieskové veko je upravené na zabudovanie do zvislej steny. Konštrukcia rebríka je zhodná so sťahovacími schodmi LUSSO A KOMBO.

Podkrovné schody VERTICAL sú ponúkané v rozmeroch 900 × 700 mm, 1000 × 700 mm, 1100 × 700 mm a 1200 × 700 mm. Ich dĺžka je od 2200 do 3200 mm.

Aké sú typy sťahovacích schodov na povalu?
(zdroj: komerčný článok)

Viac informácií na www.jap.sk.

Komerčný článok