Hygiena psíkov. Čo všetko potrebujete a ako na to?

Hygiena psíkov je rovnako dôležitá ako u ľudí. Zahŕňa rôzne procedúry od čistenia uší, cez kúpanie, umývanie zubov až po ošetrovanie pazúrikov. K hygienickým úkonom budete potrebovať prípravky a pomôcky, ktoré vám uľahčia všetky činnosti a pomôžu psíkovi lepšie zvládnuť stres. Ktoré základné pomôcky by nemali chýbať vo výbave žiadneho psičkára?

Hygiena psíkov. Čo všetko potrebujete a ako na to?
Hygiena psíkov. Čo všetko potrebujete a ako na to? (zdroj: komerčný článok)

Čisté a zdravé ušká

Aj vy milujete hladkanie psích uší? Ušká psíkov sú veľmi hebké a priam lákajú k dotyku. Je veľmi dôležité, aby ste sa o túto časť psieho telíčka adekvátne starali. Na hygienu uší by si mali dávať pozor predovšetkým majitelia plemien psov, ktorým uši prevísajú. Takéto ušká sú náchylnejšie na infekcie. Na čistenie uší sú určené spreje, ktoré nečistotu zo zvukovodu vymyjú. Následne je nutné uši až po zvukovod vytrieť vatovým tampónikom. Kliknite na e-shop zverimex a kúpte si prípravky na hygienu uší, ktoré vášmu miláčikovi ušká jemne vyčistia.

Biele zúbky

Zdravé zuby sú základom pre zdravie vášho psíka. Hygienou zubov predídete usádzaniu zubného kameňa a ich vypadávaniu. Psíkovi by ste mali zuby umývať každý deň. Chovateľské potreby majú v ponuke rôzne zubné pasty s ľubovoľnou príchuťou, ktorá urobí z umývania zubov príjemnú činnosť. Pasta sa nanáša na zúbky pomocou kefky alebo silikónového návleku. Pri umývaní nezabudnite ani na ďasná. K dentálnej hygiene vám pomôžu tiež rôzne žuvacie pomôcky a pamlsky.

Pazúriky ako od manikérky

Strihanie pazúrikov je niekedy veľká dráma. Ak váš pes nespolupracuje, obráťte sa radšej na veterinára. S troškou trpezlivosti však zvládnete strihanie aj vy. V prvom rade si kúpte kliešte na pazúriky, ktoré predáva každý obchod pre zvieratá. Pri strihaní pazúrikov dajte pozor, aby ste nezastrihli do lôžka, ktoré po zasiahnutí krváca. U psíkov s bielymi pazúrikmi je lôžko viditeľné. Horšie je to s čiernymi pazúrikmi, pri ktorých postupujte veľmi pomaly a strihajte ich po milimetroch. Na dorovnanie nerovností pazúrikov vám poslúžia pilníky určené pre psov.

Jemná srsť

Zanedbávať by ste nemali ani kúpanie psíka. Frekvencia kúpania závisí od toho, či je pes špinavý, alebo smrdí. Niektorí psi kúpanie nemajú radi. V tomto prípade pomôže jemný prístup a psie dobrôtky. Pred kúpaním dlhú srsť prečešte. Na umývanie využívajte šampóny pre psov podľa typu srsti a kožných problémov. Psa vždy umývajte od hlavy po chvost a osušte ho v smere rastu srsti. Ak sa váš pes nebojí, môžete na vysušenie použiť aj fén.

Komerčný článok