Pijeme naozaj kvalitnú vodu? Odpoveď vám prezradí rozbor vody zo studne

Význam pitného režimu pre ľudský organizmus je bez pochýb každému dobre známy. Nie je však voda ako voda. Na to, aby obohatila náš organizmus o všetky potrebné látky, je nevyhnutná jej kvalita. Ako teda zistíte, či pijete zdravotne nezávadnú vodu? Odpovie vám jej rozbor.

Pijeme naozaj kvalitnú vodu? Odpoveď vám prezradí rozbor vody zo studne

Kvalitná pitná voda neobsahuje žiadne parazity, baktérie a iné nežiadúce látky, ktoré by mohli ohroziť zdravie človeka. Práve naopak, je zdrojom života. Odoberať vodu z vlastnej studne je spôsob, ako výrazne ušetriť, no ešte predtým by ste nemali podceniť rozbor jej zloženia.

Rozbor vody zo studne je nevyhnutný

Voda na pitie by mala byť priezračnej farby, bez zápachu a nežiadúcej chuti. To, že nie je v poriadku, dokáže odhaliť len rozbor vody zo studne. Medzi najčastejšie faktory znižujúce jej kvalitu patria najmä železo a mangán ale tiež dusičnany, dusitany a iné organické či anorganické látky. Tie sa dostávajú do vody napríklad únikom odpadových vôd zo žúmp alebo nadmerným hnojením. S odhalením takýchto negatívnych prvkov vám pomôže spomínaný odber a rozbor studničnej vody.

Ak sa rozhodnete otestovať si kvalitu vody, postačí vám na to aj čistá plastová fľaša z minerálky. Vodu najskôr nechajte stiecť a následne naberte do pripravenej fľaše minimálne 250 ml tekutiny (odporúča sa 500 ml). Naplnenú fľašku dobre uzavrite, aby sa zamedzil prístup vzduchu. Nakoniec pridajte vaše meno, adresu, miesto, dátum a čas odberu. Takto označenú vzorku možno priniesť osobne na príslušný úrad verejného zdravotníctva alebo môžete využiť aj služby súkromnej firmy, ktorá spolupracuje s akreditovaným laboratóriom. Vzorky, ktoré neodoberajú certifikovaní hygienici sa analyzujú väčšinou pomocou fotometrie, ktorá odhalí hlavne prítomnosť fyzikálnych látok ako železo, mangán alebo vodný kameň.

Ak sa zaujímate o kompletný rozbor vody, mali by ste si nechajte vodu otestovať na všetky možné ukazovatele. Okrem fyzikálnych látok by mal rozbor vody zo studne preveriť aj mikrobiologické faktory ovplyvňujúce kvalitu vody. Aby sa získali adekvátne výsledky reálneho stavu vody v studni, je nutné, aby bola fľaša na vzorku vydezinfikovaná a do laboratória prinesená čo najskôr (keďže sa baktérie rýchlo rozmnožujú, výsledky by boli mätúce).

Z výsledkov zistíte, ako je na tom kvalita vašej vody. V prípade potreby vám súkromná firma poskytne aj poradenstvo pri riešení problému s vodou. V súčasnosti sa využívajú rôzne filtre, ktoré vode prinavrátia stratenú úžitkovosť.

Foto: Bigstockphoto