Chladnička – ako si vybrať tú správnu?

To, že kúpa chladničky nie je vôbec taká jednoduchá záležitosť, ako by sa zdalo, vie každý, kto už tento proces niekedy absolvoval. Vybrať ten správny model, veľkosť a dizajn chce trochu času a pozornosti. Súčasný trh je však v ponukách najrôznejších typov skutočne veľkorysý a ponúka potenciálnym zákazníkom široký sortiment modelov a prevedení. Otázkou je, ktorý z nich je ten pravý do našej kuchyne?

Zdroj obrázka: pixabay.com

Na začiatok pár technických parametrov

Pri výbere chladničky do domácnosti treba zvážiť niekoľko faktov. V prvom rade je treba kapacitu chladničky podriadiť počtu osôb v domácnosti. Čím väčšia rodina, tým by mala byť objemnejšia. A keďže chladnička patrí medzi spotrebiče, ktorých prevádzka beží non-stop, pozornosť si zaslúži aj jej energetická trieda. Pokiaľ sme sa dokázali úspešne predrať spleťou rôznych technických parametrov, môžeme sa pustiť do tej zábavnejšej časti výberu.

Vstavaná, kombinovaná či monoklimatická?

Čo od novej chladničky očakávame? Väčšina domácností volí pri kúpe variant kombinovanej chladničky. Pokiaľ sa chystáme v menšom množstve aj zmrazovať, táto voľba je veľmi praktická. Môžeme si vybrať nielen veľkosť chladiaceho a mraziaceho priestoru, ale aj farbu, prevedenie či množstvo funkcií.

Pokiaľ však naša kuchyňa disponuje oveľa štedrejším priestorom, prečo nezvážiť aj kúpu americkej chladničky, či zvlášť chladničky a mrazničky rovnakého typu od jedného výrobcu? Získame tak nielen moderný a technológiami nabitý dizajn, ale aj dostatok priestoru v chladiacej či mraziacej časti.

Samozrejme, v tomto prípade iste treba počítať aj s trochu vyššou spotrebou. Výrobcovia nezaostali ani v trende moderných vstavaných kuchýň a spotrebičov. Rovnako pestrý sortiment nájdeme aj v tomto type chladničiek, tu však treba vopred počítať s konkrétnymi rozmermi a prevedením.

Ak patríte k tým, ktorí v chladničke nepotrebujú mať priestor na mrazenie, prípadne majú zvlášť mrazničku, tak monoklimatická chladnička je perfektnou voľbou. Hodí sa pre veľké rodiny, ale tiež na chaty či do kancelárií. Disponuje veľkých chladiacim priestorom, avšak vzhľadom na menší výber tohto typu sa nám okruh možností pri jej kúpe pomerne zužuje.

Zdalo by sa, že zaobstarať si chladničku v dnešnej dobe nie je vôbec zložité. Bohatý výber v kamenných predajniach alebo v e-shopoch však dokáže poriadne zamiešať karty aj technicky zdatnejším kupujúcim. Preto si pri výbere novej chladničky treba vytýčiť tie najzákladnejšie parametre, aké by mala spĺňať, a ostatné technologické vymoženosti brať len ako bonus.

Text: PR