Ako si vybrať obývaciu zostavu

Každá domácnosť rieši svoje potreby skladovania rozdielne. Niekto sa teší z pivnice, šatníka či špajzy, iný z množstva úložného priestoru v posteliach, sedačkách či pohovkách, ďalší má spravenú vstavanú skriňu na mieru… No kde niet iných možností, zachránia i rozsiahle obývacie zostavy. A čo vy? Zvolili by ste radšej čosi minimalistické alebo dávate tiež prednosť množstvu praktických skriniek?

Ako si vybrať obývaciu zostavu
Ako si vybrať obývaciu zostavu (zdroj: pixabay.com)

Čo zostava, to nový nápad, ako zariadiť obývaciu izbu

Aj vám sa už stalo, že ste mali hlavu plnú plánov, ako zrekonštruovať obývačku alebo zariadiť miestnosť v úplne novom dome? Keď však príde do tuhého, uvedomíte si, že vysnená obývacia zostava by sa do izby celá nezmestila, alebo nastane druhý prípad, že by miestnosť vyzerala prázdna a nedokončená. Platí, že do veľkých obývačiek treba veľké zostavy a do malých zasa tie minimalistickejšie?
Určite nie, všetko závisí od vašich nárokov na skladovanie, ale napríklad aj od typu skriniek. Aj menšia obývacia zostava dokáže poskytnúť veľa úložného priestoru, ak má dostatok políc. Rada číslo jeden teda je – vezmite do rúk meter a starostlivo zvážte, ku ktorej stene obývaciu zostavu prisuniete a či pre ňu bude dostatok miesta, aj vzhľadom na vypínače, dvere a pod. Menšiu obývaciu zostavu možno veľmi trendovo doplniť živými kvetmi po stranách, stojanovými svietidlami či nejakou leňoškou.

Obývacie zostavy aj do študentských izieb či spální

Hoci ste si kedysi vraveli, že vy v spálni nikdy televízor mať nebudete, raz nastane moment, keď od svojich zásad upustíte. Aj vtedy nastane čas popozerať sa po vhodnej obývacej zostave, veď budete potrebovať TV stolík, nejakú poličku či skrinky, aby stena oproti posteli nepôsobila prázdno. Niekomu stačí na tento účel aj obyčajná komoda či si elegantne ukryje televízor do skrine.
Ak však máte v spálni dostatok miesta, obývacou zostavou nič nepokazíte. To isté sa týka aj moderných detských alebo študentských izieb. Čerešničkou na torte bude, ak natrafíte na taký sektorový nábytok, ktorého súčasťou bude okrem obývacej zostavy aj ďalší úložný priestor, ktorý spálňu či detskú izbu krásne zjednotí.

Základ obývacej zostavy

Obývacia zostava by mala obsahovať TV stolík, ktorý najviac vyhovuje vašim potrebám. Sami viete, aké médiá doma využívate, či sú to videorekordéry, domáce kiná, zvukové systémy, set top boxy a pod. Zvyšné komponenty obývacej zostavy sú už len na vás. Niekomu stačí len polica a jedna závesná skrinka s podsvietením, iný si potrpí na viacero vitrín, prípadne police, na ktorých môže vystaviť knihy či dekorácie.
Ak zápasíte s nedostatkom úložného priestoru, medzi obývacími zostavami nájdete aj starú dobrú klasiku, ktorá efektne ukryje aj textílie, porcelán či iné domáce poklady. Nábytok, ktorý sa vám z vašej zostavy nezmestil do obývačky, možno nenápadne zakomponovať napríklad do chodby či pracovne, zvlášť ak zvolíte nadčasový dekor.

Text: PR