Značka Ducati: Od holiacich strojčekov po luxusné motorky

Značka Ducati: Od holiacich strojčekov po luxusné motorky
Značka Ducati: Od holiacich strojčekov po luxusné motorky (zdroj: pixabay.com)

Už takmer jedno storočie značka Ducati prináša svojim zákazníkom produkty, v ktorých sa nezaprie taliansky dizajn a precízne vyhotovenie. Nebolo to však vždy o rýchlych mašinách! Spoločnosť síce vznikla v roku 1926, ale ešte dlho potom motocykle neponúkala.

Na vývoji mnohých značiek je zaujímavé sledovať ich históriu. Mimoriadne impozantnú minulosť sprevádza aj značku Ducati, ktorá je známa produkciou luxusných talianskych motoriek a moto doplnkov. Hlavou jednej z najznámejších značiek sveta bol Antonio Cavalieri Ducati. Ten spolu so svojimi synmi – Brunom, Marcelom a Adrianom – založili v roku 1926 spoločnosť Societa Scientifica Radio Brevetti Ducati so sídlom v Bologni.

Keď bratia Cavalieri so svojím otcom a niekoľkými investormi založili značku Ducati, nemali pravdepodobne ani tušenie, čím všetkým sa raz bude zaoberať. Vznikla totiž ako značka rádiových vysielačov a počas svojej existencie svoju produkciu postupne rozširovala o holiace strojčeky, fotoaparáty, kamery i telefóny.

Prvý motor Ducati zožal obrovský úspech

Značka sa výrobou motorov zaoberala až od roku 1946. A aký bol prvý kúsok? Išlo o štvortaktný nízko objemový OHV, ktorý bol určený na pripojenie k bicyklom. Na kolesá sa vtedy montoval dodatočne, bol dodávaný zvlášť. Výroba prvého motora Ducati znamenala veľký pokrok a značka vďaka nemu slávila veľké úspechy. O rok na to uzrel svetlo sveta prvý motobicykel značky Ducati s názvom Cucciolo, čo v preklade znamená šteňa. So „šteňaťom“ prišla ešte väčšia popularita a do spoločnosti vstúpil jeden z najznámejších inžinierov svojej doby – legendárny Fabio Taglioni.

Práve on priviedol na svet jedinečnú motorku Desmosdromic 125 a určil nové smerovanie a víziu firmy. Prvý motocykel sa objavil v roku 1950 – Ducati 55m síce pripomínal viac bicykel ako motorku, nasledoval však model 65TL, ktorého dizajn bol už ten „pravý“ motorkový. V roku 1952 prišla značka s modelom 65TS a prvým skútrom s názvom Cruiser. Firma sa o rok neskôr rozdelila na dve časti, každá z nich vyrábala iné typy produktov.

Ducati Meccanica sústredila výrobu len na motocykle, Ducati Elettronica zas na elektronický tovar. Od roku 1970 začala značka vyrábať dvojvalcové vidlicové motory.

Luxus priniesol revolučný model Ducati Paso 750

V 80. rokoch nastúpil do spoločnosti Massimo Bordi – nadaný taliansky inžinier, ktorý s pomocou konštruktéra Massima Tamburiniho vytvoril revolučný model Ducati Paso 750. Motocykle Ducati sa stali známymi svojimi úspechmi na Majstrovstvách sveta superbikov, legendárny je aj štvortaktový 90-stupňový V-Twin motor, ktorý navrhol Fabio Taglioni a dodnes ho kopírujú aj mnohé iné značky.

Okrem motocyklov Ducati dnes spoločnosť predáva aj množstvo príslušenstva a neustále spolupracuje aj s inými exkluzívnymi značkami, čím zvyšuje povedomie o legendárnej talianskej spoločnosti. V súčasnej dobe vlastní značku nemecký automobilový koncern Volkswagen, vďaka čomu Ducati stále patrí medzi technologickú špičku a vyhráva rôzne motocyklové súťaže.

Text: PR