Vyberáme pletivo na plot: Pre ktorý typ sa rozhodnúť?

Vyberáme pletivo na plot: Pre ktorý typ sa rozhodnúť?

Vyberáme pletivo na plot: Pre ktorý typ sa rozhodnúť?
Vyberáme pletivo na plot: Pre ktorý typ sa rozhodnúť? (zdroj: unsplash.com)

Výber oplotenia patrí k rovnako dôležitým rozhodnutiam ako napríklad výber kvalitného stavebného materiálu pri stavbe domu.
Väčšina majiteľov očakáva od oplotenia dlhú životnosť a bezchybný stav aj po rokoch. To všetko je možné dosiahnuť nielen vhodným typom oplotenia, ale hlavne kvalitným spracovaním základného materiálu pletiva.

Nie je to len o „klasickom” štvorhrannom pletive

Pletivový plot nemusí automaticky znamenať len štvorhranné pletivo. To, ktoré všetci dobre poznáme, pretože stojí pri každom druhom dome.
Samozrejme, nemožno mu uprieť príjemný vzhľad a vlastnosti ako pevnosť, flexibilitu a relatívne finančnú nenáročnosť.

Okrem neho sú však na trhu aj ďalšie zaujímavé možnosti, napríklad zvárané pletivo. Zvárané pletivo má moderný dizajn, čisté línie a je cenovo dostupné. Je dodávané v rolkách a na rozdiel od štvorhranného pletiva nepotrebuje šponovací drôt. Je však dostatočne pevné aj ako podpera pre popínavé rastliny. Môžete ho nainštalovať na rovný, ale aj mierne klesajúci terén.

Ozvláštniť svoju nehnuteľnosť môžete okrasným pletivom. To má špeciálne zvlnené drôty, ktoré sú na vrchole v tvare oblúkov. Je rovnako dodávané v rolkách a jeho inštalácia je veľmi jednoduchá.
V rolkách sa dodáva aj uzlové pletivo, ktoré je však vhodné skôr na oplotenie pasienkov, chovateľských a farmárskych objektov.

Dôležité je to, čo je na povrchu

Kým dizajn pletiva je individuálnou voľbou, povrchová úprava by mala byť v prvom rade voľbou rozumnou.
Nespoliehajte sa na lacné prevedenia antikoróznej úpravy. Chcete predsa odolné a trvalé oplotenia na čo najdlhší čas.

Jednou z možností sú poplastované ploty. Povrch pletiva je potiahnutý tenkou vrstvou plastu, ktorá má plot chrániť pred vonkajšími vplyvmi počasia. Táto metóda je účinná len dovtedy, kým nie je plast porušený. Nie je vhodný pre chovateľov domácich miláčikov, ktorí môžu plastovú vrstvu poškriabať alebo ohrýzť.

Veľmi populárna a aj účinná je povrchová úprava zinkovaním. Pozinkované ploty, najlepšie spolu s vypalovanou polyesterovou farbou (PVC) majú najkvalitnejšiu povrchovú ochranu proti korózii. Sú zároveň veľmi odolné voči poškodeniu.

Text: PR