Chystáte sa maľovať? Ako na nás pôsobia farby

Farby sú každodennou súčasťou nášho života. Viackrát si vyberáme akej farby si kúpiť oblečenie a rôzne veci. Vieme však ako zvoliť správnu farbu do interiéru, tak aby na nás nepôsobila smutne, ale naopak, aby nám dodávala pozitívnu energiu?

Chystáte sa maľovať? Ako na nás pôsobia farby
Chystáte sa maľovať? Ako na nás pôsobia farby

V prvom rade si farbu vyberáme podľa veľkosti izby. V zásade výraznejšie farby používame pre menšie izby a tie menej výrazné, až neutrálne skôr pre väčšie izby. Dôležité je, aby farba ďalej ladila s nábytkom. Ak sa chystáte maľovať farebne iba jednu stenu, dajte pozor na to, ktorá to bude. Zadná stena opticky skráti izbu kým naopak bočné steny ju opticky predĺžia a zúžia. Celkovo však svetlé farby môžu presvetliť a opticky miestnosť zväčšovať.

Ako pôsobia farby interiéru?

Červená – prudká farba, zobrazujúca vášeň, ale aj zúrivosť. Zvyšuje pulz a má priaznivé účinky pri liečbe reumatizmu. Mali by sa jej vyhýbať psychicky labilný ľudia a naopak uprednostňujú ju kreatívni a sebavedomí ľudia. Veľakrát sa táto farba používa v spálňach kvôli tomu, že si ju spájame s láskou a vášňou.

Modrá – farba pokoja, oblohy a vody. Uprednostňujú ju pokojní ľudia, ktorí netúžia po zmene. Pôsobí priaznivo pri horúčkach a odmietajú ju ľudia, ktorí sú nespokojní sami zo sebou alebo so svojimi medziľudskými vzťahmi.

Zelená – farba prírody a zdravia. Má upokojujúci vplyv na nervy a snažia sa ňou liečiť práve takéto typy chorôb. Pôsobí upokojujúco, preto je vhodná do izieb malých detí alebo aj spální.

Žltá – farba slnka a mysli. Pomáha pri koncentrácií a zvyšuje činnosť mozgu, práve preto je vhodná do kancelárií, školských miestností, detských izieb a takisto do pracovní.

Fialová – kombinácia červenej a modrej farby. Pôsobí tajomne a uprednostňujú ju uzavretí a zdržanliví ľudia.

Biela – zmes žltej, červenej a modrej farby. Symbolizuje čistotu a nevinnosť preto ju zvyknú dávať do izby novorodeniatkom, ale aj do spálni či detských izieb. Upokojuje organizmus, avšak keď to preženie môže pôsobiť smutne.

Sivá – neutrálna farba, ktorá na nás môže pôsobiť smutne a vyvolávať únavu či dokonca strach. Odmietajú ju akční a dobrodružní ľudia a majú ju radi nezainteresovaní, nezaujímaví ľudia.

Oranžová – farba ohňa a slnka. Pôsobí veľmi pozitívne, vyvoláva radosť a pocit bezpečia, tepla.

Ružová – obľúbená farba dievčat. Znamená však nezrelosť. Majú ju radi optimisti a ľudia, ktorí žijú až príliš optimistickým životom a často nevedia odlíšiť sny od reality.

Vyberajte si farby opatrne, ale nebojte sa s nimi experimentovať. Kombináciou dvoch farieb vzniká zároveň kombinácia dvoch rôznych účinkov, záleží len na tom, ktorá farba prevláda. Kombinácia farieb sa hodí do každej miestnosti.