Aké matrace a rošty sú najvhodnejšie pre ľudí s vyššou váhou?

Dnes nie je ničím výnimočným stretnúť ľudí, ktorí vážia viac ako sto kíl. Mnohí trpia veľkou nadváhou alebo dokonca obezitou. Práve na hmotnosť sa viaže aj správny výber matraca a roštu. Aký je najvhodnejší?

Aké matrace a rošty sú najvhodnejšie pre ľudí s vyššou váhou? (Zdroj obrázka: pixabay.com)
Aké matrace a rošty sú najvhodnejšie pre ľudí s vyššou váhou? (Zdroj obrázka: pixabay.com)

Vždy vyberáme matrac, ktorého nosnosť prevyšuje hmotnosť užívateľa aspoň o 5 kg. Ak má užívateľ príliš veľkú váhu, je vhodné zvoliť matrac so zónovaním. Povrch tohto matraca je rozdelený na niekoľko pásiem s odlišnou tuhosťou. Dôvodom je lepšie rozloženie hmotnosti užívateľa a pomalšie opotrebenie. Matrac by mal byť minimálne 15 cm vysoký, takýto kúsok vydrží dlhšie a lepšie sa z neho vstáva. K vyššiemu matracu patrí aj pevný rošt. Pre pohodlný spánok je vhodné zvoliť matrac, ktorý je minimálne 90 cm široký a o 20-30 cm dlhší ako je výška užívateľa.

Aký materiál matraca zvoliť?

Aby sa vám matrac nepreležal, výber vhodného materiálu je alfou a omegou. Odborníci odporúčajú pružinové a taštičkové matrace. Bežne bývajú matrace určené do 110 kg, niektoré typy do 130 – 150 kg. V ponuke však nájdete aj penové matrace s nosnosťou do 170 kg. Odborníci tvrdia, že čím vyššie jadro matraca, tým vyššia nosnosť. Pre ľudí s vyššou hmotnosťou sa odporúča matrac s väčším množstvom pien, najvhodnejšie je pružinové alebo taštičkové jadro. Tieto dva typy sa líšia veľkosťou pružín.

Taštičkové pružiny majú každú jednu pružinu zabalenú samostatne a preto pôsobí na telo každá pružina samostatne. Rozdiel je aj v počte pružín v matraci: na meter štvrocový ich môže byť 250 až 2000. Pružinové matrace majú pružiny s priemerom 10 cm, u taštičkových je rozmer polovičný. Matrac s pružinami lepšie odoláva vyššej hmotnosti, je dobre odvetrávaný a nie je nutné mať pod ním ani lamelový rošt.

Vyberajte si „mega“ alebo „maxi“ rošt

K posteli neodmysliteľne patrí aj rošt. Vyberajte si tie s vyššou maximálnou záťažou. Majú zosilnenú konštrukciu – či už ide o zosilnený rám, silnejšie lamely, dimenzované uchytenie alebo spevňujúci popruh a vyznačujú sa nosnosťou od 150 kg až do 180 kg.

Text: PR