Prečo mať na záhrade pergolu: príjemné posedenie, ľahká obsluha

Rozmýšľate, že by sa vám do záhrady hodil praktický architektonický prvok, pod ktorým by ste si vytvorili príjemné posedenie? Riešením je pergola, ktorú si môžete umiestniť do tesnej blízkosti domu, prípadne ju nechať postaviť uprostred záhrady. Prvý variant je praktický, druhý zas dodá exteriéru útulný ráz.

Zdroj obrázka: pixabay.com
Zdroj obrázka: pixabay.com

Pergola vás nesklame v žiadnom počasí

Sneh, dážď, horúčavy i slnečné počasie – zastrešenú pergolu skvelo využijete v akýchkoľvek podmienkach. Vytvoríte si vďaka nej zázemie, kde si môžete vychutnávať dobré jedlo, čas s priateľmi a posedieť si počas dňa, prípadne večer. Záhradné posedenie si totiž môžete upraviť a dotvoriť podľa svojich predstáv tak, aby ste si urobili z pergoly miesto, ktoré bude sálať príjemnou atmosférou a pokojom. Všetko závisí od jej rozmerov.

Najčastejším vybavením pergoly býva posedenie, závesná hojdačka, stolík na odkladanie drobností, ale pokojne sa hodia aj svietniky, kvety, gril a pomôcky na barbecue. Počas príjemných večerov si vďaka vybaveniu viete vytvoriť romantickú a nezameniteľnú atmosféru. A to za každého počasia, pretože prístrešok vás skvelo ochráni, rovnako tak vaše ratolesti, keď dostanú chuť hrať sa vonku na záhrade.

Mnohoúčelový prístrešok, ktorý domu nesmie chýbať

Pergola, to nie je len obyčajné zastrešenie terasy. Môžete ju používať aj ako neuzatvárateľnú garáž či dokonca ako alternatívny prístrešok na bazén, ktorý vám síce nepredĺži kúpaciu sezónu, ale môžete sa v ňom kúpať i za dažďa. Vďaka prekrytiu sa tiež vyhnete plávajúcim nečistotám, akými sú padajúce lístie alebo iná špina z exteriéru.

Pergola sa tiež ideálne hodí aj do radovej zástavby, keď sa chcete vyvarovať nepríjemným pohľadom susedov, ktorí často vidia viac, ako je treba. Vytvorte si pergolou súkromie a nechajte ju zarásť popínavými rastlinami, ktoré vytvoria estetické a počas horúcich dní najmä príjemné prostredie. To, ako bude pergola vo finále vyzerať, je len a len na vás. Môžete ju poňať v minimalistickom štýle i romantickom duchu s nádychom Provensálska.

Odrádza vás finančná investícia? Zvážte si všetky benefity zastrešeného záhradného posedenia a majte na pamäti, že vďaka kvalitne zhotovenej pergole vzrastie celková hodnota vášho domu.

Text: PR