Pekná obývačka je výsledkom vašej kreativity

Náš nábytok zaberá väčšinu priestoru a pomáha vytvárať pocit, aby ste sa v dome cítili dobre, aby dokázal osloviť aj po mnohých rokoch a ponúkal kompletné riešenia.

Pekná obývačka je výsledkom vašej kreativity (Zdroj obrázka: pixabay.com)
Pekná obývačka je výsledkom vašej kreativity (Zdroj obrázka: pixabay.com)

Pri výbere nábytku do obývacej izby a jedálne je dôležité si vybrať nadčasové, funkčné kusy, ktoré sa zmestia do vášho priestoru a rozpočtu. Vyberte si súčasné a moderné, tradičné alebo trochu zo všetkého v jedinečnej eklektickej zmesi. V eklekticizme neexistujú žiadne pravidlá, takže sa nebojte prejaviť kreatívne a kúpiť si nábytok, ktorý máte radi.

Nábytok v obývačke si treba premyslieť

Obývačka je pravdepodobne najväčšou izbou vo vašej domácnosti a miestom hlavného spoločenského života. Vaše vysnené vízie môžu obsahovať sedačku, pohodlnú pohovku alebo rohový gauč, čalúnené stoličky s opierkou, sklápacie kreslá alebo ležadlo. Ak máte malé deti, oplatí sa vám investovať do kože, ktorá sa ľahšie čistí ako tkanina a dlhšie si zachová svoj tvar. Ak ste nadšenými filmovými fanúšikmi, zvážte možnosť nákupu veľkých komfortných sedačiek, v ktorých sa počas filmovej noci budete doma cítiť ako v samotnom filme.

Pozornosť upúta zaujímavý konferenčný stolík a správny „cveng“ dodá vašej obývačke vhodne zvolený osvetľovací systém na rozsiahle aktivity – čítanie, sledovanie televízie, či na vytvorenie si romantického prítmia. Nádherným doplnkom obývačky je knižnica na obľúbené knihy, detské hry a rodinné fotografie.

Pravidlo troch – narábajte s mierou

unikátnym nábytkom treba narábať s mierou. Ak by všetok váš nábytok bol dizajnový, nemohli by ste zvýrazniť črty jednotlivých kusov. Preto kombinujte výraznejšie kusy nábytku s menej nápadným, či menším nábytkom.

Nebojte sa kombinovať. Nábytok nie je len starý, nový, lakovaný alebo masívny, jednoduchý či zložený. Súčasný trh ponúka svieže kombinácie organických materiálov v geometrických líniách, svetlé farby s tmavými, praktickosť s minimalizmom. Práve netradičné kombinácie robia obývačku zaujímavou.

Pomôcť by vám mohlo takzvané pravidlo troch – maximálne tri farby, tri štýly nábytku. Akékoľvek prvky sa chystáte v obývačke použiť, domoví architekti radia dodržať toto pravidlo. Platí to aj vzoroch, ktoré však môžete kombinovať s väčšou kreativitou. Výrazný vzor – ako napríklad prúžky – najlepšie spáruje menšiu potlač, pomáha znova vytvárať rovnováhu, kde sú dva-tri veľké vzory.

Text a foto: PR