Plánujete postaviť dom a zasadiť strom? Potrebujete k tomu dobrý projekt

Životné situácie sú doslova nevyspytateľné a nikdy nevieme, kedy a ako sa naše plány rýchlo zmenia. Ak ste sa aj vy ocitli pred rozhodnutím, či si postaviť dom, možno by bolo dobré sa nechať inšpirovať modernými trendmi a vybrať si architektonicky zaujímavú stavbu z katalógu. Projekty rodinných domov sú plné inšpirácií a nápadov, ktoré uspokoja aj tie najnáročnejšie požiadavky. Poďte sa spolu s nami na niektoré z nich teraz pozrieť.

Plánujete postaviť dom a zasadiť strom? Potrebujete k tomu dobrý projekt

Plánujete postaviť dom a zasadiť strom? Potrebujete k tomu dobrý projekt (Foto: erlis.sk)

Prečo sa to oplatí?

Klasická stavba rodinného domu bude náročná z niekoľkých dobre známych dôvodov. Pri moderných projektoch obytných domov vám stačí na úvod poznať tri dôležité veci, ktoré budú výsledný proces a všetky ostatné kroky ovplyvňovať.

Ide o dispozičné riešenie, dôležitá je samozrejme veľkosť a osadenie domu na stavebný pozemok a potom nesmiete zabudnúť ani na cenu takejto výstavby rodinného domu. Všetko spolu a zároveň pekne do posledného detailu zvážte. Ideálne bude, ak sa pritom poradíte aj s odborníkom.

Čo všetko by sme mali rozumieť pod pojmom dispozičné riešenie?

Dalo by sa povedať, že skoro všetko, čo sa bude výstavby rodinného domu a jeho následného využívania týkať. Dôležitá je asi veľkosť domu, pri ktorej rozhoduje v prvom rade počet izieb a ostatných častí domu. Myslite aj na podpivničenie, kde môže byť umiestnený vykurovací zdroj inak nízkoenergetických domov.

Stavebný pozemok

Ak ste si všetko podstatné v tejto súvislosti premysleli, je spolu s vhodným projektom, čas na výber stavebného pozemku. Pozor na dodržiavanie vyhlášky o všeobecno technických požiadavkách, ktorá hovorí napríklad aj to, že vzdialenosť dvoch susedných domov by mala byť 10 metrov, určite nie menej ako 7m. Rovnako sa určuje aj vzdialenosť stavby rodinného domu od hranice pozemku, ktorá by nemala byť menšia ako tri metre.

To a mnohé iné si je pri výbere pozemku a veľkosti domu dobré zvážiť. Ak ste si vo všetkom istý, stačí si vybrať konkrétny dizajn a pustiť sa do samotnej realizácie. Uvidíte, že spokojnosť bude na vašom mieste naozaj veľká.

Text:PR