Gruzignac si vás získa: Vychutnajte si ho najlepšie, ako sa dá!

Tento tradičný gruzínsky destilát sa vyznačuje typickou zlatistou farbou a harmonickou chuťou čokolády a vlašských orechov. Môžete ho piť čistý, ale aj s kolou alebo tonikom, sme si však istí, že si ho vždy vychutnáte naplno!

Zdroj obrázka: pixabay.com

Gruzignac sa ako populárna brandy vyrába z hrozna vínnej révy. Väčšina druhov brandy zreje v dubových sudoch, doba zrenia v podstatnej miere ovplyvňuje kvalitu konečnej brandy. Tie najkvalitnejšie zrejú aj niekoľko desiatok rokov, majú vo finálne potom okolo 40 % alkoholu. Gruzignac, obľúbený nápoj z viníc pod Kaukazom, zreje päť rokov. Pred revolúciou v Československu patril k najobľúbenejším alkoholom a dovážal sa naozaj vo veľkom. Vedeli ste, že brandy pochádza z holandského výrazu brandewijn, ktorý sa dá voľne preložiť ako ohnivé víno?

Aký je vzťah brandy a koňaku?

Každý koňak je brandy, no nie každá brandy je koňak. Inak povedané, koňak je jedným z druhov brandy, konkrétne ide o brandy z oblasti okolo mesta Cognac. Áno, je to tak ako napríklad so šampanským, pravé šampanské musí pochádzať z okolia mesta Champagne. Prečo je to tak? Dané geografické podmienky majú veľký vplyv na finálny produkt, na ten však, samozrejme, vplývajú aj ďalšie iné prísne podmienky. Koňak je najznámejším druhom brandy, zároveň aj jedným z najkvalitnejších, čo sa podpisuje aj na finálnej cene prvotriednych koňakov.

Ako si Gruzignac vychutnáte najlepšie?

Musíte vedieť, ako tento delikátny mok podávať. Kvalitná brandy sa servíruje do pohára v tvare tulipánu alebo do takzvanej koňakovky pri teplote približne 19 °C. Prečo práve tento pohár? Rolu hrá práve tvar pohára a spôsob jeho držania, vďaka ktorému sa najlepšie uvoľňuje aróma nápoja.

Niektorí odporúčajú pohár pred servírovaním alkoholu Gruzignac nahriať. To má však za následok príliš rýchle uvoľnenie aromatických látok. Čo odporúčajú odborníci? Vraj stačí pohár ohrievať teplom dlane, k čomu samotný pohárik svojím tvarom zvádza. Najdôležitejšie je však brandy, a teda aj populárny Gruzignac, poriadne vychutnávať.

Ako naň? Pite ho po malých dúškoch a nechajte ho pomaly rozplynúť v ústach. Značkové brandy Gruzignac podľa mnohých doslova „spieva“, preto je dobré objavovať jeho chuť pomaly. Stavte na brandy, ktorá zreje päť rokov s pôvodom v Gruzínsku a garantujeme, že nebudete ľutovať.

Text: PR