Kúpili alebo adoptovali ste psíka? Čo treba doma urobiť ako prvé

Najčastejšia dilema majiteľov psíkov, ktorí žijú v byte, je ako udržať domácnosť čistú a nepoškodenú. Zničený nábytok, chlpy aj vo vzduchu a psie packy otlačené na dlážke – to nechce asi nikto. Ako tomu teda zabrániť?

Kúpili alebo adoptovali ste psíka? Čo treba doma urobiť ako prvé
(zdroj: unsplash.com)

Sedačky sú najcitlivejšie

Pes nie je andulka a určite nebude sedieť v klietke. Pripravte sa na to, že prvé dni sa možno bude ostýchať a chodiť za vami ako tieň, ale po týždni mu začne všetko patriť, vrátane sedačiek. Preto je vhodné vyhnúť sa na nich menčestrovým povrchom, semišu, zamatu a iným materiálom, ktoré sú na chlpy ako magnet. Chlpy sú však iba estetickou závadou – netreba zabudnúť na to, že psy majú aj pazúry, ktorých zadrapnutie môže jemné materiály poškodiť. Voľte teda odolné tkaniny a kože, ktoré sa takýmto bežným zadrapnutiam nepoškodia.

Stane sa to každému

Kým si psíka vycvičíte na chodenie vonku, určite sa mu stane aspoň jedna nehoda. A ani keď už je vycvičený, nemáte stopercentnú istotu, že si občas od radosti necvrkne, keď vás bude vítať, prípadne sa nepovracia pri tráviacich problémoch. Tresty za to nemajú zmysel – skôr na to vopred myslite. Ak máte na dlážkach drahé perzské koberce, prípadne koberce s vysokým vlasom, nie je to preňho vhodné. A rovnako to nie je vhodné ani pre vás, lebo tak zabijete upratovaním, tepovaním a čistením päťkrát viac času, než keď by ste iba zotreli neželanú mláčku mokrou handrou z podlahy. Aj podlahu by ste mali vybrať odolnejšiu, odporúča sa laminátová, z vytvrdeného a pevného dreva alebo dlažba. Prípadne stavte na spotrebiteľské recenzie.

Aby neublížil sebe, ani ničomu inému

Kúpili ste jeden peliešok a očakávate, že tam váš miláčik bude tráviť všetok čas vo vnútri? Ste určite na omyle. Pes je spoločenské zviera a bude vás nasledovať aj do kúpeľne. Preto je dobré, ak preňho pripravíte malé miestečko na ležanie aj v iných miestnostiach, kde má peliešok – napríklad v podobe malého koberčeka alebo vankúšika, najmä, ak máte v niektorých izbách studenú dlažbu. So psom je to trochu ako s malým dieťaťom, preto sa pripravte aj na situácie, keď sa tak rozblázni, že v návale hry niečo prevrhne alebo zhodí. Skúste teda vo svojom byte alebo dome eliminovať predmety, ktoré môžu byť v tomto smere nebezpečné, ako napríklad sviečky, kvetináče a iné.