Nemáte na rozhadzovanie, ale chcete bývať krajšie? Poradíme, ako “vylepšiť” svoj príbytok doplnkami do 20 eur!

Nie všetko je v živote o peniazoch, to asi viete. Ani pri zariaďovaní bytu alebo domu to nie je vždy o tom materiálnom, ale niekedy aj o vynaliezavosti a myslení mimo rámca. S trochou kreativity môžete premeniť svoju obývačku, kuchyňu či spálňu na pohodlnejší a príjemnejší priestor bez toho, aby ste prehnane míňali.

Nemáte na rozhadzovanie, ale chcete bývať krajšie? Poradíme, ako “vylepšiť” svoj príbytok doplnkami do 20 eur!
(zdroj: unsplash.com)

Usporiadanie robí polovicu úspechu

Niekedy stačí naozaj málo a obyčajné preusporiadanie nábytku môže dodať akejkoľvek miestnosti svieži a príjemný pocit. Nič to nestojí a potrebujete len trochu energie, čas a víziu. Ak by ste predsa len potrebovali niečo dokúpiť, pozrite si náš najlepší nábytok. Nielen zmena aranžovania nábytku môže zmeniť celkový dojem. Skúste premeniť aj naaranžovanie police či knižnice, ktorá vám stojí v obývačke alebo v spálni. Knihy, dekoratívne predmety a osobné suveníry usporiadajte nanovo a ešte raz – a dodajte svojmu kútiku štýl. Knihy môžete tiež naskladať vodorovne, nielen jednu vedľa druhej, a tak vytvoriť tak rôzne úrovne.

Stavte na DIY

Do čoho teda investovať, aby nešlo o tisíce eur? Skúste napríklad nakúpiť vám cenovo dostupné vankúše, ktoré každej miestnosti dodajú šťavu. Zakúpte si prikrývku a štýlovo ju naaranžujte na sedačke alebo na posteli – môže vás inšpirovať napríklad každá pekná fotka z Instagramu. Ďalším naším tipom, ako ušetriť a mať niečo originálne, je pravidelne navštevovať secondhandy, burzy alebo inzeráty typu „darujem“. Niekedy sa tam nájdu jedinečné dekorácie ako vázy, rámy alebo efektné koše. Drobné svetielka alebo sviečky nie sú určené len na čas Vianoc. Môžu vám do bytu alebo do domu vniesť útulnú atmosféru počas celého roka, a to bez toho, aby ste museli platiť veľa peňazí. Máte radšej prírodné dekorácie? Tak ich nekupujte, ale zbierajte listy, konáre alebo šišky a vytvorte si rustikálne zátišia svojpomocne. Vytvorte si aj vlastné umelecké dielo pomocou materiálov, ktoré už doma máte. Využite napríklad staré časopisy, kartón alebo drevo. Na stene sa tak za pár dní môže vynímať úplne jedinečná dekorácia.

Recyklujte – aj pri upratovaní

Šikovnosti sa naozaj medze nekladú a svojpomocne si môžete ušiť aj taký spomínaný prehoz na sedačku či na posteľ. Takýto kúsok bude určite originálny a splní nielen potrebnú funkciu zútulnenia priestoru, ale aj praktický účel, keď vám bude počas chladnejších dní zima či sa jednoducho budete potrebovať prikryť pri poobedňajšom zdriemnutí si. Buďte kreatívni ešte viac a s vecami, ktoré už doma máte – premeňte trebárs starú šatku na behúň alebo použite poháre ako svietniky. Investíciou na istotu sú aj izbové rastliny. Svojou zeleňou skrášlia akúkoľvek izbu u vás doma a navyše zlepšujú kvalitu ovzdušia. Na záver ešte jeden tip: aj pri údržbe svojej domácnosti, ktorá je pre pekné bývanie nevyhnutná, môžete šetriť. Nekupujte žiadne drahé čistiace prostriedky, ale pozrite sa napríklad, ako na čistenie sifónu sódou bikarbónou či iné naše tipy na efektívne a lacné upratovanie.