Zima je už čoskoro tu a vy ešte nemáte uskladnené drevo na kúrenie? Už je najvyšší čas dať sa do práce. Drevo je jednoduchým, lacným a príjemným variantom vykurovania, no je s ním spojená aj menej obľúbená činnosť.
Kúpiť čerstvé drevo je síce lacnejšie, ale jeho vlhkosť je príliš vysoká, takže je potrebné ho vysušiť. Suché drevo má totiž až niekoľko násobne vyššiu výhrevnosť. Čerstvo narúbané drevo má vlhkosť okolo 50 až 100 %. Ideálna vlhkosť palivového dreva je pritom okolo 20 %. Doba, za ktorú drevo vyschne závisí od množstva vlhkosti aj typu dreviny.
Pri vyššej vlhkosti sa výrazne znižuje výhrevnosť dreva, pretože pri spaľovaní je potrebné väčšie množstvo energie na odparenie vody. Pri spaľovaní vlhkého dreva sa navyše tvorí veľké množstvo dymu a dochádza k zanášaniu ohniska aj komína. Tým sa znižuje účinnosť aj životnosť a je potrebné častejšie čistenie. Preto určite zaistite, aby ste mali palivové drevo poriadne vysušené. Stačí na to obyčajný prístrešok na drevo.
Dôležité je umiestnenie aj veľkosť
Kvalitný prístrešok na drevo chráni drevo pred poveternostnými vplyvmi, teda dažďom, vetrom i slnkom. Či si už prístrešok na drevo kúpite, alebo sa rozhodnete pre stavbu svojpomocne, mali by ste dodržať niekoľko zásad.
Hoci sa spočiatku zdá, že drevo stačí uskladniť v pivnici, na terase alebo v záhrade, nie je to tak. Ani plachtou prikryté palivové drevo, ktoré zložíte v rohu záhrady, nemôže dobre vyschnúť. Vždy je potrebné zaistiť spevnený povrch s dobrou prístupnosťou a odvetrávaním. Ideálom je voľný priestor, ktorý zabezpečí prísun vzduchu zo všetkých strán.
Od umiestnenia prístrešku na drevo sa odvíja aj jeho veľkosť. Pozor by ste si mali dať hlavne pri stavbe prístrešku do výšky. Tá by kvôli bezpečnosti a dobrej dostupnosti nemala presiahnuť 2,5 metra. Ak potrebujete uskladniť viac dreva, prístrešok na drevo by sa mal rozrastať hlavne do strán.
Text a foto: PR