Parný čistič – áno, alebo nie?

Starostlivosťou o domácnosť strávime obrovské množstvo času, a pritom ani nemusíme mať desaťizbový poschodový dom. Zdá sa, že nechuť k upratovaniu je zakódovaná už v ľudskej DNA, preto sme si vymysleli množstvo pomocníkov, ktorí nám túto neobľúbenú činnosť uľahčujú. Jedným z nich je aj parný čistič.

Parný čistič – áno, alebo nie?
(zdroj: unsplash.com)

Nie je parný čistič, ako parný čistič

Ak ste ešte nepočuli, na čo taký parný čistič slúži, tak má hneď niekoľko veľkých výhod. Dokáže odstrániť odolné nečistoty, mastnotu, alergény aj rôzne mikroorganizmy. Existuje však niekoľko typov parných čističov a každý je určený na niečo iné. V nasledujúcom článku si povieme niečo o ručnom čističi, parnom mope, parnom vysávači aj podlahovom parnom čističi. Ďalšou z výhod parných čističov je aj to, že ušetríte za čistiace prostriedky. Parnému čističu totiž stačí kombinácia horúcej pary a tlaku.

Na podlahy radšej mop

Ručné parné čističe sa síce dostanú všade, nie sú však dokonalé. Ich výhodou je to, že sú malé a ľahké a dostanete sa nimi aj do ťažšie prístupných miest. Hodia sa predovšetkým na čistenie okien, zrkadiel alebo škár v kúpeľni či kuchyni. Neodporúča sa používať ich na väčšie plochy, takže na čistenie podláh ich určite nevyužijete. Na tie si musíte zaobstarať skôr parný mop alebo vysávač. Parné mopy, ktoré sú o niečo lacnejšie, než vysávače tohto typu, sa špecializujú predovšetkým na linoleum, vinyl alebo dlažbu. Ľahko sa s nimi manipuluje, pretože majú tyčovú konštrukciu a veľkú stieraciu plochu. Pozor si s nimi treba dať pri drevených alebo iných absorpčných podlahách, kde zanechávaná vlhkosť predstavuje riziko. Ak hľadáte konkrétne tipy, pomôže pozrieť najlepšie mopy na podlahu na stránkach NajlepsieRoka.sk.

Zvážte si, načo ho potrebujete

Existuje aj podlahový parný čistič, ktorý prakticky vyzerá ako klasický vysávač. Oceníte ho vtedy, ak máte komody alebo iný nábytok na nožičkách, pod ktorý sa podlahový parný čistiť ľahko dostane. Dodáva sa s rôznymi nadstavcami, takže ním vyčistíte okrem podlahy napríklad aj sklo. Problémom môže byť čistenie chúlostivých absorpčných povrchov, podobne ako pri parnom mope. Na takéto záležitosti je určený práve parný vysávač. Nájdete ich v klasickom, ale aj v tyčovom prevedení. Výhodou je, že parný vysávač vám vysaje špinu, ktorú následne nie je nutné stierať, pretože nezanecháva po sebe mokro. Okrem rôznych druhov podláh je nimi možné vyčistiť aj koberce a rôzne čalúnenia. To, či si zvolíte tyčové alebo klasické prevedenie, už závisí od toho, načo parný vysávač potrebujete – tyčový sa používa pohodlnejšie a rýchlejšie ním začnete čistiť, má ale obmedzenejšie využitie, než ten klasický. Pri nákupe nezabúdajte pozrieť zľavy, všetky aktuálne do eshopov nájdete v časti https://www.kuponyzdarma.sk/elektronika/ na známych stránkach so zľavovými kódmi a kupónmi, vďaka čomu ušetríte aj desiatky eur pri nákupe.