Plusy a mínusy rôznych druhov tapiet – ktoré áno a ktoré nie?

Tapety sa opäť vracajú do módy a už to nie je len tá papierová klasika, ktorá vládla komunistickým obývačkám. V súčasnosti máte možnosť vybrať si naozaj veľmi veľa druhov a štýlov rôznych tapiet, ktoré sa líšia hlavne hrúbkou a odolnosťou. Podľa toho sa dá zvoliť aj ich umiestnenie. Aké sú teda plusy a mínusy rôznych druhov tapiet? Poďme sa na to pozrieť.

Plusy a mínusy rôznych druhov tapiet - ktoré áno a ktoré nie?
Plusy a mínusy rôznych druhov tapiet – ktoré áno a ktoré nie? (Foto: pixabay.com)

Papierové, vinylové alebo textilné tapety

Asi najväčšou klasikou medzi tapetami sú práve tie papierové, ktoré si ľudia obľúbili už v minulom storočí. Keďže to je základný druh, veľmi priaznivá je hlavne cena. Môžu to byť tapety do detskej izby alebo do obývacej izby. Taktiež je už na výber veľmi veľa vzorov a štýlov. Novinou sú napriek tomu aj 3D fototapety, ktoré svojim originálnym dizajnom podtrhnú štýlovosť izby. Ak neviete, ako by ste ich zakomponovali do priestoru, inšpirovať sa môžete tu. Nevýhodou papierových tapiet je hlavne to, že veľa nevydržia, pri aplikácií sa môžu trhať a krčiť, takže sa môžu ťažko lepiť.

Vinylové tapety naopak od papierových vydržia toho oveľa viac. Preto by ste ich mali zvoliť hlavne do vlhkých priestorov akými sú kúpeľňa alebo kuchyňa. Ich údržba je jednoduchá, stačí ak ich umyjete handričkou namočenou do vody s jarou. Nanášanie na stenu je naozaj jednoduché a rýchle, preto si s nimi môžete vytapetovať aj celú izbu.

Plusy a mínusy rôznych druhov tapiet - ktoré áno a ktoré nie?
Plusy a mínusy rôznych druhov tapiet – ktoré áno a ktoré nie? (Foto: pixabay.com)

V prípade, že chcete zvoliť niečo elegantnejšie, ideálnou voľbou sú textilné tapety. Ak máte honosné priestory v podobe veľkej spálne s kráľovskou posteľou alebo obývačku s krásnym veľkým lustrom, siahnuť by ste mali po elegantnej textilnej tapete. Nevýhodou je hlavne vyššia cena, kvôli luxusnejšiemu vzhľadu a oveľa zložitejšia údržba.

Tak či onak, tapiet sa v súčasnosti naozaj nemusíte báť. Sú trendy, veľmi pekne vyzerajú a krásne dotvárajú priestor. Je už len na vás, aký typ zvolíte, či už práve 3D fototapety s originálnym dizajnom alebo elegantné textilné tapety.

 

Text: PR