Prečo sa oplatí investovať do kvalitnej koženej sedačky?

Kožený nábytok v nás evokuje pocit luxusu, solídnosti a kvality. Zároveň sa s ním spája dojem nevyhnutnej údržby či vysokej ceny. Prečo sa oplatí investovať do koženej sedačky a aké výhody tento materiál prináša?

47154810_2572626356080794_2943097580482985984_n

Ako odlíšiť pravú kožu od umelej?

Pravá koža je prvotriedny a luxusný materiál, preto je samozrejmé, že aj výrobky z nej patria k tým drahším na trhu. Ak nájdete koženú sedačku či kreslo s nízkou cenou, môžete si byť viac než istí, že ide o výrobok z umelej kože. Najcennejšie sú prirodzené kože, teda tie, ktoré sú zafarbené namáčaním. Svoju farbu a prirodzenú štruktúru si preto zachovajú dlhšie než umelo farbené.

Nie vždy je jednoduché odlíšiť pravú koženú sedačku od tej umelej. Rozdiel väčšinou zbadáte až po nejakom čase. Pri dobrej starostlivosti a správnom zaobchádzaní bude pravá koža stále krásna, mäkká a získa nádych luxusného starožitného nábytku. Umelá koža alebo iná napodobenina sa zvykne olupovať, odierať a praskať.

V poslednej dobe sa na trhu objavujú umelé kože s farebnou vrchnou gumovou vrstvou. Nedajte sa ňou pomýliť, pri sedení sa rýchlo spotíte a pocit pohodlia sa okamžite vytratí. Pri sedačke z kvalitnej kože sa vám toto stať nemôže. Pravá koža doslova „dýcha“ a nelepí sa. Vďaka jej biologickému pôvodu na nej fľaky od potu neostanú ani počas horúceho leta. Koža zároveň nezachytáva prach a roztoče, preto je skvelou voľbou pre alergikov.

30582269_2146295488713885_4563864701502488576_n

Kožená sedačka dobre vyzerá a pekne vonia

Ak ste mali v rukách výrobok z pravej kože, určite viete, o čom hovoríme. Peňaženka alebo bunda z pravej kože má špecifickú vôňu, ktorú nenahradí žiaden syntetický materiál. Hoci je koža na sedačkách mechanicky opracovaná a nevonia tak, ako čerstvá koža, stále si zachováva svoju typickú arómu.

Najčastejšie používaným materiálom na výrobu koženého nábytku je hovädzia koža. V surovom stave je však príliš mohutná, preto sa rozrezáva na niekoľko vrstiev. Najcennejšou je vrchná vrstva, ktorá sa používa na prednú stranu sedačky či kresla, zvyšné vrstvy nájdu využitie v menej namáhaných častiach.

Aj koža si vyžaduje trochu starostlivosti, nie je to však nič náročné. Bežné nečistoty stačí odstrániť vlhkou handričkou a približne trikrát do roka nábytok ošetriť prípravkom na kožu. Škvrny od rozliatej kávy či vína nikdy neodstraňujte mechanicky, ale s pomocou špeciálnych prostriedkov. Hoci je nákup koženej sedačky či kresla investíciou, môžete si byť istí, že sa vám vráti v podobe spokojnosti a dlhej životnosti.

Text a foto: PR